Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

3 participanți

In jos

Spania a cistigat EURO 2008 Empty Spania a cistigat EURO 2008

Mesaj  Wasea Lun Iun 30, 2008 1:14 am

Selectionata Spaniei a avut un parcurs fara greseala la acest EURO, acestia obtinind victorii pe linie : 4-1 cu Rusia, 2-1 cu Suedia si 2-1 cu Grecia, in grupe. A urmat sfertul cu Italia, cistigat la penalty cu 4-2, dupa ce la sfirsitul celor 120 de minute a fost 0-0.

Semifinala cu Rusia a fost o gura de oxigen : un sec 3-0 contra revelatiei, Rusia. In finala un 1-0 spectaculos si eficient. Spania a devenit campioana Europei fara a fi invinsa pe perioada turneului din Elvetia si Austria.

De asemenea, noua campioana a avut si cel mai bun atac, 12 goluri marcate in sase partide, deci o medie de 2 goluri pe meci.

Totodata, Spania a dat si golgheterul turneului final. David Villa, cu 4 goluri in cinci partide, el neputind fi utilizat in finala, din cauza unei accidentari.

In fine, Spania a devenit campioana europeana cu cel mai batrin antrenor. Luis Aragones, va implini 70 de ani peste o luna de zile.

Mesaj  rococo Mar Iul 01, 2008 10:19 pm

Daa, Viva Espana , eu am tinut cu Spania in finala ! Jocul lor a fost fabulos, cu viteza nemaipomenita, au jucat atat de bine incat au ridicat standartele fotbalului mondial !!!!

Mesaj  Trk Lun Iul 28, 2008 7:20 pm

da eu am dorit Rusia sa ajunga in final macar ) dar in orice caz bravo la Spanioli )