Forumul elevilor din Colegiul Financiar-Bancar
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Craciunul!!! Iisus s-a nascut o data nu??

+4
ingeras
Wasea
god_father
rococo
8 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Craciunul!!! Iisus s-a nascut o data nu?? Empty Craciunul!!! Iisus s-a nascut o data nu??

Mesaj  rococo Vin Dec 28, 2007 12:09 am

Stimati colegi, eu am o intrebare: pe ce data sarbatoriti voi Craciunul?
Eu de exemplu sarbatoresc pe 25 decembrie! Am venit ieri de la bunici nu demult si l-am sarbatorit!
rococo
rococo
King of forum
King of forum

masculin
Numarul mesajelor : 502
Varsta : 33
Location : Posta Veche, Chisinau City
Data de inscriere : 06/11/2007

Sus In jos

Craciunul!!! Iisus s-a nascut o data nu?? Empty Craciunul

Mesaj  god_father Vin Dec 28, 2007 12:23 am

Din pacate si aici la mijloc este o nuanta politica... si ca sa lamuresc un pic situatia pentru ceilalti am sa explic un lucru:sunt doua calendare unul pe stil nou si celalalt pe stil vechi... cel nou presupune Craciunul pe 25 iar anul nou pe 1... cel vechi presupune Craciunul pe 7 ianuarie, iar anul nou pe 14...Insa este o categorie de oameni care sarbatoreste anul nou pe 1 iar Craciunul pe 7 ianuarie... Si inca ceva pentru acei credinciosi care fac acest lucru... pina la craciun e post adica cum voi faceti ar esi ca pina pe 7ianuarie, iar voi pe 1 ianuarie de anul nou mincati si serviti bauturi pana nu mai incape in voi... Crying or Very sad
god_father
god_father
VIP
VIP

masculin
Numarul mesajelor : 274
Varsta : 32
Location : Poşta Veche
Data de inscriere : 20/11/2007

Sus In jos

Craciunul!!! Iisus s-a nascut o data nu?? Empty Re: Craciunul!!! Iisus s-a nascut o data nu??

Mesaj  Wasea Vin Dec 28, 2007 1:26 pm

Eu fac pe 7 din cauza k e shi ziua bunicii mele... shi facem 2 sarbatori intr-o zi! Dar in general n-am nimik impotriva sh la 25...
Wasea
Wasea
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 363
Varsta : 33
Location : Ryshkanovka
Data de inscriere : 05/11/2007

Sus In jos

Craciunul!!! Iisus s-a nascut o data nu?? Empty Re: Craciunul!!! Iisus s-a nascut o data nu??

Mesaj  ingeras Vin Dec 28, 2007 7:00 pm

pentru mine Craciunul e pe 7, iar data de 25 nustiu........... dar nu are acvel farmec ca data dfe 7 de ce ar trebui sa schimbam vechile traditii, doar noi am fost la Stefan si a m protestat contra schimbarilor Very Happy Laughing Razz
ingeras
ingeras
VIP
VIP

feminin
Numarul mesajelor : 289
Varsta : 32
Location : Truseni
Data de inscriere : 16/11/2007

Sus In jos

Craciunul!!! Iisus s-a nascut o data nu?? Empty Re: Craciunul!!! Iisus s-a nascut o data nu??

Mesaj  rococo Vin Dec 28, 2007 7:05 pm

Nu prea cred eu ca ziua de 25 e lipsita de farmec, poate invers - ca dupa Anul Nou, nu are chef lumea sa fac Craciunul.
Cel putin asha am simtit eu!
rococo
rococo
King of forum
King of forum

masculin
Numarul mesajelor : 502
Varsta : 33
Location : Posta Veche, Chisinau City
Data de inscriere : 06/11/2007

Sus In jos

Craciunul!!! Iisus s-a nascut o data nu?? Empty Re: Craciunul!!! Iisus s-a nascut o data nu??

Mesaj  lencik_misterioasa Vin Dec 28, 2007 10:47 pm

ingeras a scris:pentru mine Craciunul e pe 7, iar data de 25 nustiu........... dar nu are acvel farmec ca data dfe 7 de ce ar trebui sa schimbam vechile traditii, doar noi am fost la Stefan si a m protestat contra schimbarilor Very Happy Laughing Razz
sunt deacord cu tine.....nu trebuie sa schimbam vechile odiceiuri
lencik_misterioasa
lencik_misterioasa
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 126
Varsta : 32
Location : Chisinau-Ciokana
Data de inscriere : 16/11/2007

Sus In jos

Craciunul!!! Iisus s-a nascut o data nu?? Empty Craciunul e pe 25

Mesaj  N_exe Sam Dec 29, 2007 9:42 pm

lencik_misterioasa a scris:
ingeras a scris:pentru mine Craciunul e pe 7, iar data de 25 nustiu........... dar nu are acvel farmec ca data dfe 7 de ce ar trebui sa schimbam vechile traditii, doar noi am fost la Stefan si a m protestat contra schimbarilor Very Happy Laughing Razz
sunt deacord cu tine.....nu trebuie sa schimbam vechile odiceiuri


Dak nu vrei skimbari fa si anul nou pe 14 ianuarie, da nu o sarbatoare pe stil nou, alta pe stil veki!!! slabo??? Razz
N_exe
N_exe
Junior
Junior

masculin
Numarul mesajelor : 33
Varsta : 34
Location : Posta Veke
Data de inscriere : 23/11/2007

Sus In jos

Craciunul!!! Iisus s-a nascut o data nu?? Empty Re: Craciunul!!! Iisus s-a nascut o data nu??

Mesaj  DDD_20 Dum Dec 30, 2007 1:54 am

sa sarbatoresti pe 7 ianuarie e un vechi obicei?
hm... poate... dar el este impus...
nu mai fitzi atat de conservatishti...
sarbatoarea craciunului pe 25 decembrie nu a aparut peste noapte, ea a existat mereu...
doar ca noi, moldovenii, am fost cam marginalizatzi... daca ni se spunea ca e negru in lok de alb, atunci negru era... shi noi de fapt traiam "cel mai bine"... (puteai sa contestezi acest lucru, daca nu stiai ce se face dincolo de gratiile hotarelor?)
daca esti adeptul principiilor comuniste: istoria Moldovei, limba moldoveneasca shi antiromanism, atunci nu vezi farmecul sarbatorii in ziua de 25 decembrie... Dar in schimb "tzii" la nishte obiceiuri vechi, dar nu te-ai intrebat care obicei e mai vechi? 25 decembrie sau 7 ianuarie? Informeaza-te... ca doar nu ne-a creat ţinutul secera si ciocanul...
DDD_20
DDD_20
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 49
Varsta : 36
Data de inscriere : 23/11/2007

Sus In jos

Craciunul!!! Iisus s-a nascut o data nu?? Empty craciunul

Mesaj  god_father Dum Dec 30, 2007 12:37 pm

DDD_20 nu pot sa nu fiu de acord cu tine... ai perfecta dreptate!!!! IAr in ceea ce priveste afirmatiile lui "lencik_misterioasa" si a "ingerasului" mai fetelor mai invatat istoria apoi sa va dati cu cuvinte mari peaicea... noi nu schimbam data Craciunului, noi ne intoarcem la data adevarata... intreabativa strabunii, daca inca mai sunt in viata, pe ce data ei sarbatoreau si o sa vedeti ca o faceau pe 25...
god_father
god_father
VIP
VIP

masculin
Numarul mesajelor : 274
Varsta : 32
Location : Poşta Veche
Data de inscriere : 20/11/2007

Sus In jos

Craciunul!!! Iisus s-a nascut o data nu?? Empty Re: Craciunul!!! Iisus s-a nascut o data nu??

Mesaj  ingeras Dum Dec 30, 2007 3:06 pm

god_father a scris:DDD_20 nu pot sa nu fiu de acord cu tine... ai perfecta dreptate!!!! IAr in ceea ce priveste afirmatiile lui "lencik_misterioasa" si a "ingerasului" mai fetelor mai invatat istoria apoi sa va dati cu cuvinte mari peaicea... noi nu schimbam data Craciunului, noi ne intoarcem la data adevarata... intreabativa strabunii, daca inca mai sunt in viata, pe ce data ei sarbatoreau si o sa vedeti ca o faceau pe 25...
, daca ca e cum spui ambele date sunt vechi si cine vrea le sarbatoreste cum vrea, de exemplu pentru mine nu exista 25 decembrie ca sarbatoare si punkt!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Exclamation
ingeras
ingeras
VIP
VIP

feminin
Numarul mesajelor : 289
Varsta : 32
Location : Truseni
Data de inscriere : 16/11/2007

Sus In jos

Craciunul!!! Iisus s-a nascut o data nu?? Empty Craciunul

Mesaj  god_father Dum Dec 30, 2007 11:36 pm

Mda... mai domnisoaro incearca sami demonstrezi cu dovezi, asa cum spui tu suna mai mult ca o incapatinare dea ta... si daca faci craciunul pe stil vechi fa si anul nou pe stil vechi pe 14...si nu prea cred ca ai avea tupeu pentru aceasta incercare...sau tu faci si pe 1 si pe 14 ca Moldovenii, daca au vreo ocazie sa manince si sa bee, nu conteaza au aceste sarbatori vreo reflexie in istoria neamului, oricu8m le sarbatoresc... intelege ca sarbatorile pe stil vechi au fost impuse de rusi, si daca esti atit de desteapta sa faci ceea ceti spun rusii, atunci poftim puiule sarbatoreste...


Ultima editare efectuata de catre in Joi Ian 17, 2008 6:54 pm, editata de 1 ori
god_father
god_father
VIP
VIP

masculin
Numarul mesajelor : 274
Varsta : 32
Location : Poşta Veche
Data de inscriere : 20/11/2007

Sus In jos

Craciunul!!! Iisus s-a nascut o data nu?? Empty Re: Craciunul!!! Iisus s-a nascut o data nu??

Mesaj  rococo Lun Dec 31, 2007 8:23 pm

Dragi colegi, cred ca ar trebui sa va lamuresc ceva, intrati aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Calendarul_Iulian
Dupa ce cititi acest articol va veti da seama ca faptul ca Moldova sarbatoreste (oficial) Craciunul pe 7 ianuarie, este doar un "capriciu" al sovieticilor! Majoritatea statelor ortodoxe , sau mai bine zis Biserica Ortodoxa a acestor state, au incetat sa mai sarbatoreasca pana la sf. sec. 20 , Craciunul de Stil Vechi. URSS a dorit sa fie "altfel" (erau in toiul Razboiului Rece) decat occidentul, si nu s-au conformat acestei schimbari! Insa ei nu au avut nici un motiv sa se conformeze (cu exceptia celui politic) (!), pentru acceasta initiativa de a sarbatatori Craciunul pe aceasi data s-a relizat prin sec. 18 (daca nu ma insel), si era ft important ca toti Crestini sa accepte, indiferent daca ei sunt catolici sau ortodocsi, pt binele CRESTINATATII!
Cineva a zis ca aici este o "samanta" politica, are perfecta dreptate!
O sa cititi si o sa va convingeti singuri! Nu este minciuna, asta s-a discutat shi s-a demonstrat!
rococo
rococo
King of forum
King of forum

masculin
Numarul mesajelor : 502
Varsta : 33
Location : Posta Veche, Chisinau City
Data de inscriere : 06/11/2007

Sus In jos

Craciunul!!! Iisus s-a nascut o data nu?? Empty Re: Craciunul!!! Iisus s-a nascut o data nu??

Mesaj  rococo Lun Dec 31, 2007 8:25 pm

Inca ceva, regret sa va spun dar, aceasta "traditie" despre care vb voi, nu exista. Parinti vostri au sarbatorit Craciunul atunci cand nu trebuia, si asta nu e vina lor!
Abia ashtept reactiile voastre.
rococo
rococo
King of forum
King of forum

masculin
Numarul mesajelor : 502
Varsta : 33
Location : Posta Veche, Chisinau City
Data de inscriere : 06/11/2007

Sus In jos

Craciunul!!! Iisus s-a nascut o data nu?? Empty Re: Craciunul!!! Iisus s-a nascut o data nu??

Mesaj  ingeras Lun Dec 31, 2007 9:12 pm

eu chiar azi miam intrebat mamika despre aceasta sarbatoare, ea mia spus ca de cind se tine minte a sarbatorit Craciunul pe data de 7 ianuarie, nare importanta deja cine a impus aceasta sarbatoare, deja ea este si fiecare o accepta cind vrea si o sarbatoreste cind vrea, iata aici kiar e punkt, scurt clar si cuprinzator, eu sarbatoresc Craciunul pe 7 ianuarie, dar restul, treaba lor, e alegerea si dreptul lor Very Happy cheers
ingeras
ingeras
VIP
VIP

feminin
Numarul mesajelor : 289
Varsta : 32
Location : Truseni
Data de inscriere : 16/11/2007

Sus In jos

Craciunul!!! Iisus s-a nascut o data nu?? Empty god_father

Mesaj  Wasea Mar Ian 01, 2008 4:56 pm

O sa ashtept cu nerabdare momentul acesta...
Wasea
Wasea
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 363
Varsta : 33
Location : Ryshkanovka
Data de inscriere : 05/11/2007

Sus In jos

Craciunul!!! Iisus s-a nascut o data nu?? Empty Calm baieti!

Mesaj  rococo Mar Ian 01, 2008 8:23 pm

Ma baieti, puteti sa va certati prin vorbe pe un forum, dar sa ajungeti mai departe nu cred ca merita nu?
Dar pan' la urma e treaba voastra! Eu v-am dat un sfat doar!
rococo
rococo
King of forum
King of forum

masculin
Numarul mesajelor : 502
Varsta : 33
Location : Posta Veche, Chisinau City
Data de inscriere : 06/11/2007

Sus In jos

Craciunul!!! Iisus s-a nascut o data nu?? Empty Re: Craciunul!!! Iisus s-a nascut o data nu??

Mesaj  Wasea Mar Ian 01, 2008 8:56 pm

stelistu a scris:Ma baieti, puteti sa va certati prin vorbe pe un forum, dar sa ajungeti mai departe nu cred ca merita nu?
Dar pan' la urma e treaba voastra! Eu v-am dat un sfat doar!

dak domnishorul e dornik de asta pai lasa asha sa fie... am incercat sa fiu mai democratik!
Wasea
Wasea
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 363
Varsta : 33
Location : Ryshkanovka
Data de inscriere : 05/11/2007

Sus In jos

Craciunul!!! Iisus s-a nascut o data nu?? Empty wasea

Mesaj  god_father Mier Ian 02, 2008 1:40 pm

Wasea a scris:
stelistu a scris:Ma baieti, puteti sa va certati prin vorbe pe un forum, dar sa ajungeti mai departe nu cred ca merita nu?
Dar pan' la urma e treaba voastra! Eu v-am dat un sfat doar!

dak domnishorul e dornik de asta pai lasa asha sa fie... am incercat sa fiu mai democratik!

Pur simplu eu vreau sai vad fata cind a sal gruzesc....
god_father
god_father
VIP
VIP

masculin
Numarul mesajelor : 274
Varsta : 32
Location : Poşta Veche
Data de inscriere : 20/11/2007

Sus In jos

Craciunul!!! Iisus s-a nascut o data nu?? Empty Re: Craciunul!!! Iisus s-a nascut o data nu??

Mesaj  DDD_20 Mier Ian 02, 2008 4:25 pm

mdea...
discutzii incendiare pe aici...
Concluziile si sfaturile mele pentru "forum-ishti":
1.se pare ca generatzia sovietika inca mai persista si e pacat de viitorul nostru
2.chiar daca sarbatoriti pe 7 ianuarie craciunul, nu atentati si nu comentati farmecul sarbatorii pe 25 decembrie. Cu o floare nu se face primavara... Nu putetzi sa va schimbatzi mentalitatea peste noapte... Dar toate ishi au timpul lor: UNIREA (confirmarea românismului sub toate aspectele) este un evenimet istoric de ne evitat...
3.nu faceti atata tam tam din contradictzii, probabil de aceea nici nu prea are succese acest forum...: cineva spune ce crede, celalt il contrazice - e ok si e normal asha, suntem diferitzi si parerile ne individualizeaza..., dar cand se incepe cu "o sa ne vedem la colegiu" si alte amenintzari copilareshti, care de fapt nu va face sa joace hormonii, cum ai spus Wasea (pentru ca hormonii au alta functie decat cea de a naste idei si atitudine), ci va scade din abilitatea de a purta o conversatie normala, intr-un mod educat si constructiv.
4.cam se fac interpretari gresite cu privire la legatura dintre obicei si biserica si nu se pune accentul pe legatura dintre biserica si politica... La noi, biserica este o dogma politica... Se pare ca am uitat sau nici n-am stiut de unde ni se trag de fapt radacinile lingvistice, istorice, de apartinentza, dar mai ales acele religioase...
5.interesul acestei discutzii nu ar trebui sa fie sa "gruzeshti" pe cineva, pentru ca nu e important la urma urmei placerea ta proprie, ci adevarul in sine...
6.Chiar daca avetzi "vechiul"obicei de a sarbatori pe 7 ianuarie nu inseamna ca asa este corect sau ar trebui sa fie corect pentru totzi shi chiar pentru voi. Daca suntetzi interesatzi de ce eu si totzi care sarbatoresc pe 25 decembrie simt farmecul acestei sarbatori, cautati in istorie... Daca conteaza doar sarbatoritul... atunci sa stiţi că craciunul ar putea fi in orice zi a anului... Iar anul nou nu ar fi nicidecum pe 31 decembrie...
7.Nu v-ati intrebat de ce rushii sarbatoresc anul nou pe 31decembrie? Pai pentru ca acesta are farmec... La fel ca si craciunul de pe 25 decembrie...
In fine... nu trebuie sa facem din aceste conversatzii un motiv de conflict "face to face"... Doar suntetzi colegi de institutzie... La CFBC sunt doar cei mai destepti si cumintzi baietzei... Very Happy NU?
Succese si o vacantza cu sarbatori cu FARMEC! santa
DDD_20
DDD_20
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 49
Varsta : 36
Data de inscriere : 23/11/2007

Sus In jos

Craciunul!!! Iisus s-a nascut o data nu?? Empty Re: Craciunul!!! Iisus s-a nascut o data nu??

Mesaj  rococo Mier Ian 02, 2008 10:47 pm

DDD-uto cam cat te-ai chinuit sa scrii msj ala? Very Happy Glumeam!
Bravo, ai dreptate. Despre anul nou? Sa va spun ceva Cum adica faci Anul Nou pe 31 decembrie, mananci carne de nu mai poti, s-apoi faci Craciunul de 7 ianuarie! Foarte spiritual nuu? Cineva acolo hotarat zice: "eu fac pe 7 si gata"!!! Da cum poti dar sa explici lucrul asta???

p.s.-numai sa nu-mi zici ca faci Anul Nou pe 14 ian, ca o sa ma prapadesc de ras!!
rococo
rococo
King of forum
King of forum

masculin
Numarul mesajelor : 502
Varsta : 33
Location : Posta Veche, Chisinau City
Data de inscriere : 06/11/2007

Sus In jos

Craciunul!!! Iisus s-a nascut o data nu?? Empty Re: Craciunul!!! Iisus s-a nascut o data nu??

Mesaj  ingeras Joi Ian 03, 2008 3:01 pm

stelistu a scris:DDD-uto cam cat te-ai chinuit sa scrii msj ala? Very Happy Glumeam!
Bravo, ai dreptate. Despre anul nou? Sa va spun ceva Cum adica faci Anul Nou pe 31 decembrie, mananci carne de nu mai poti, s-apoi faci Craciunul de 7 ianuarie! Foarte spiritual nuu? Cineva acolo hotarat zice: "eu fac pe 7 si gata"!!! Da cum poti dar sa explici lucrul asta???

p.s.-numai sa nu-mi zici ca faci Anul Nou pe 14 ian, ca o sa ma prapadesc de ras!!
sa inteleg ca teai adresat la mine? asai? nu , nu fac anul nou pe 14, acum nu vreau sa ma contrazik ku nimeni doar ca faptul ca eu sarbatoresc Craciunul pe 7 asta nu ar trebui sa va influenteze si sa va faca asa de Evil or Very Mad , eu il sarbatoresc atunci deoarece asa vreau si asa e cheers santa la noi in familie, ma repet fiecare sarbatoreste Craciunul cind vrea , si nu ma pregatesc sa impun nimanui aceasta data, sarbatori fericite cind vii pofta, si La multi ani!
ingeras
ingeras
VIP
VIP

feminin
Numarul mesajelor : 289
Varsta : 32
Location : Truseni
Data de inscriere : 16/11/2007

Sus In jos

Craciunul!!! Iisus s-a nascut o data nu?? Empty Re: Craciunul!!! Iisus s-a nascut o data nu??

Mesaj  rococo Dum Ian 06, 2008 10:03 pm

Normal ca nu priveste pe nimeni ceea ce faci tu, dar nu tot ceea ce face sau ii place unei persoane sa faca este just! Dar pana la urma e treaba ta, timpul o sa raspunda acestei intrebari!
Si apropo, daca azi e Ajunul Craciunului pe stil vechi, iti doresc si eu Craciun Fericit!
Sper ca nu te superi daca eu il fac pe 25 decembrie Smile
rococo
rococo
King of forum
King of forum

masculin
Numarul mesajelor : 502
Varsta : 33
Location : Posta Veche, Chisinau City
Data de inscriere : 06/11/2007

Sus In jos

Craciunul!!! Iisus s-a nascut o data nu?? Empty Re: Craciunul!!! Iisus s-a nascut o data nu??

Mesaj  ingeras Dum Ian 06, 2008 10:12 pm

stelistu a scris:Normal ca nu priveste pe nimeni ceea ce faci tu, dar nu tot ceea ce face sau ii place unei persoane sa faca este just! Dar pana la urma e treaba ta, timpul o sa raspunda acestei intrebari!
Si apropo, daca azi e Ajunul Craciunului pe stil vechi, iti doresc si eu Craciun Fericit!
Sper ca nu te superi daca eu il fac pe 25 decembrie Smile
mersy mult, si nu ma supar de lok, nam pentru ce, bravo tie ca il sarbatortesti pe 25 decembrie. Laughing
ingeras
ingeras
VIP
VIP

feminin
Numarul mesajelor : 289
Varsta : 32
Location : Truseni
Data de inscriere : 16/11/2007

Sus In jos

Craciunul!!! Iisus s-a nascut o data nu?? Empty Wasea

Mesaj  god_father Mar Ian 08, 2008 12:58 pm

Mult stimat coleg, rabdarea mea are limite, uite ca tiam scris un mesaj privat unde este nr. meu de tel. (in caz ca nu ai vast), fa rost de ceea ce am discutat pe o foaie si hai sa stabilim un loc unde sa ne intilnim... (in caz ca nu poti face rost dami un semn si eu o sa fac rost de ele.....
god_father
god_father
VIP
VIP

masculin
Numarul mesajelor : 274
Varsta : 32
Location : Poşta Veche
Data de inscriere : 20/11/2007

Sus In jos

Craciunul!!! Iisus s-a nascut o data nu?? Empty Re: Craciunul!!! Iisus s-a nascut o data nu??

Mesaj  ingeras Vin Ian 11, 2008 6:32 pm

fok la ghete , interesant, credeam ca aici capatam doar prieteni dar mam inselat, imi pare rau. Crying or Very sad Sad
ingeras
ingeras
VIP
VIP

feminin
Numarul mesajelor : 289
Varsta : 32
Location : Truseni
Data de inscriere : 16/11/2007

Sus In jos

Craciunul!!! Iisus s-a nascut o data nu?? Empty Re: Craciunul!!! Iisus s-a nascut o data nu??

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum