Forumul elevilor din Colegiul Financiar-Bancar
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Petrolul atinge un nou pret maxim istoric: 97 dolari pe bari

+5
Wasea
Dima
Kornelius
rococo
Romka
9 participanți

In jos

Petrolul atinge un nou pret maxim istoric: 97 dolari pe bari Empty Petrolul atinge un nou pret maxim istoric: 97 dolari pe bari

Mesaj  Romka Mier Noi 07, 2007 11:57 pm

Pretul barilului de petrol a atins un nou maxim istoric pe piata americana, de 97 dolari, in timp ce petrolul Brent, din Marea Nordului, a depasit pentru prima data pragul simbolic de 93 dolari pe piata londoneza.

Marti dupa-amiaza, pretul barilului de petrol Brent extras din Marea Nordului cu livrare in decembrie a urcat cu 2,61 dolari pana la 93,10 dolari fata de cursul de luni. In acelasi timp, pretul barilului de titei vandut pe piata americana a scazut usor pana la 96,69 dolari dupa ce s-a scumpit si ajunsese la 96,80 dolari, un nou record absolut, mai scrie AFP, citat de NewsIn.

Ulterior, petrolul s-a scumpit din nou pana la pragul de 97 dolari/baril.

Din 11 octombrie, data incepand de la care petrolul s-a scumpit rapid, barilul de titei a castigat in jur de 12 dolari pe pietele din Londra si New York, ceea ce reprezinta o crestere de aproape 20%.

Noua inflamare a pretului petrolului este cauzata de temerile legate de o scadere a rezervelor petroliere americane care ar fi putin apreciata in contextul general al incertitudinilor privind nivelul ofertei raportat la explozia cererii.

Mai mult, deprecierea dolarului, moneda in care se tranzactioneaza petrolul, sustine urcarea pretului titeiului.

Un dolar slab cotat ieftineste petrolul pentru investitorii din afara Statelor Unite si stimuleaza indirect interesul pentru titei, atragand fonduri speculative.

Moneda americana a ajuns marti la un nou nivel minim istoric fata de euro, coborand pana la 1,4571 dolari/euro.
Romka
Romka
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 228
Varsta : 35
Data de inscriere : 02/11/2007

http://www.gpiholding.com/

Sus In jos

Petrolul atinge un nou pret maxim istoric: 97 dolari pe bari Empty Re: Petrolul atinge un nou pret maxim istoric: 97 dolari pe bari

Mesaj  rococo Sam Noi 10, 2007 12:57 am

DAaa... omenirea ar tebuie sa gaseasca combustibili alternativi ieftini!!! De exemplu am privit la TV, uleiul prajit, daca e perfectionat masinat merge Idea
Ia mai propuneti si voi.
rococo
rococo
King of forum
King of forum

masculin
Numarul mesajelor : 502
Varsta : 33
Location : Posta Veche, Chisinau City
Data de inscriere : 06/11/2007

Sus In jos

Petrolul atinge un nou pret maxim istoric: 97 dolari pe bari Empty Re: Petrolul atinge un nou pret maxim istoric: 97 dolari pe bari

Mesaj  Kornelius Sam Noi 10, 2007 10:48 am

iata combustibilul se va scumpi shi va ajunge pina la 15lei...Sad Sad
Kornelius
Kornelius
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 104
Varsta : 35
Location : CiOkAnA
Data de inscriere : 05/11/2007

Sus In jos

Petrolul atinge un nou pret maxim istoric: 97 dolari pe bari Empty Re: Petrolul atinge un nou pret maxim istoric: 97 dolari pe bari

Mesaj  Romka Dum Noi 11, 2007 12:05 pm

Da am auzit si eu ca benzina poate ajunge la noi sa coste si 15 lei kilu. taare mult! drunken Ei in schimb, bine-i ca mashinele se vor ieftini din asta cauza. Asa ca spargetsi-va kapilcile si cumparatsi-va.
Romka
Romka
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 228
Varsta : 35
Data de inscriere : 02/11/2007

http://www.gpiholding.com/

Sus In jos

Petrolul atinge un nou pret maxim istoric: 97 dolari pe bari Empty Re: Petrolul atinge un nou pret maxim istoric: 97 dolari pe bari

Mesaj  Dima Mier Noi 14, 2007 9:17 pm

Romka a scris:Da am auzit si eu ca benzina poate ajunge la noi sa coste si 15 lei kilu. taare mult! drunken Ei in schimb, bine-i ca mashinele se vor ieftini din asta cauza. Asa ca spargetsi-va kapilcile si cumparatsi-va.

Aga, iaqa am strans taman pentru un Mer's CLK sau poate un Dodge Question
Dima
Dima
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 278
Varsta : 36
Location : CFBC
Data de inscriere : 02/11/2007

Sus In jos

Petrolul atinge un nou pret maxim istoric: 97 dolari pe bari Empty Re: Petrolul atinge un nou pret maxim istoric: 97 dolari pe bari

Mesaj  Wasea Mier Noi 14, 2007 11:24 pm

shi va fi, va fi...
Wasea
Wasea
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 363
Varsta : 33
Location : Ryshkanovka
Data de inscriere : 05/11/2007

Sus In jos

Petrolul atinge un nou pret maxim istoric: 97 dolari pe bari Empty Re: Petrolul atinge un nou pret maxim istoric: 97 dolari pe bari

Mesaj  rococo Dum Mai 11, 2008 10:56 pm

Astazi 11 aprilie pretul petrolului a ajuns deja 120 $/barilul (!) , si ce credeti astia ai nostri scumpesc benzica cum îi duce capul pe ei !! Pt ca eu nu au nici un motiv să scumpească! De ce? Pt ca dolarul s-a depreciat rău de tot în ultimul timp față de leu!!! Iar ei vând benzina în lei nu în dolari ! Concluzia își bat joc de șoferi, îi cred proști !
rococo
rococo
King of forum
King of forum

masculin
Numarul mesajelor : 502
Varsta : 33
Location : Posta Veche, Chisinau City
Data de inscriere : 06/11/2007

Sus In jos

Petrolul atinge un nou pret maxim istoric: 97 dolari pe bari Empty Re: Petrolul atinge un nou pret maxim istoric: 97 dolari pe bari

Mesaj  valyk999 Lun Mai 19, 2008 8:13 pm

Dacă se ieftenesc maşinile - eu mor de foame! De cînd mă ocup cu vînzarea lor nu s-au mai ieftenit, neuitînd la faptul că preţurile la benzină tot cresc. Moldovanul cum a mers aşa şi va merge cu maşina, chiar dacă benzina va costa şi 20 lei/litru. La noi s-au adus în ţară mai mlte maşini pe Diesel, iar preţul la Diesel e mai mare decît cel a benzinei. Aşa că vă sfătui totuşi să vă cumpăraţă maşini cu motoare pe benzină pentru că sunt mai ieftine în deservire şi nu sunt atît de firave ca cele diesel. Succes!!!
valyk999
valyk999
Junior
Junior

masculin
Numarul mesajelor : 42
Varsta : 33
Location : Ciocana
Data de inscriere : 04/03/2008

Sus In jos

Petrolul atinge un nou pret maxim istoric: 97 dolari pe bari Empty Re: Petrolul atinge un nou pret maxim istoric: 97 dolari pe bari

Mesaj  adriancik92 Vin Noi 21, 2008 9:36 pm

ar trebui de adaugat k pretul petrolului a scazut mult in ultimul timp..ajungand la cea mai mica cota din ultimi ani cu putin timp in urma Wink
adriancik92
adriancik92
Generalisimus
Generalisimus

feminin
Numarul mesajelor : 450
Varsta : 31
Location : chisinau-ciocana
Data de inscriere : 22/08/2008

Sus In jos

Petrolul atinge un nou pret maxim istoric: 97 dolari pe bari Empty Re: Petrolul atinge un nou pret maxim istoric: 97 dolari pe bari

Mesaj  rococo Vin Noi 21, 2008 10:42 pm

Da daaaa, trebuie sa actualizam stirile de aici... ce sa-i faci, se schimba vremurile ! Din cate am auzit pretul a scazut la 60 dolari barilul, apropo, un baril= cu aprxm 50 litri, deci un litru ar costa 1,2 dolari, aproapre zic de pretul de pe piata noastra !
rococo
rococo
King of forum
King of forum

masculin
Numarul mesajelor : 502
Varsta : 33
Location : Posta Veche, Chisinau City
Data de inscriere : 06/11/2007

Sus In jos

Petrolul atinge un nou pret maxim istoric: 97 dolari pe bari Empty Re: Petrolul atinge un nou pret maxim istoric: 97 dolari pe bari

Mesaj  adriancik92 Sam Noi 22, 2008 1:53 pm

hm..daka tot vorbim de petrol..am putea vorbi si despre masini..

cine dintre voi are pemis?masina?conduce?

PS: cate luni se invata acum la scoala AUTO?si care e procedura prin care poti sa obtii u prototip al permisul p/u a conduce masina?(un fel de talonas cu care poti conduce pana la 18 numai ku o persoana care are minimum 5 ani experienta alaturi)
adriancik92
adriancik92
Generalisimus
Generalisimus

feminin
Numarul mesajelor : 450
Varsta : 31
Location : chisinau-ciocana
Data de inscriere : 22/08/2008

Sus In jos

Petrolul atinge un nou pret maxim istoric: 97 dolari pe bari Empty Re: Petrolul atinge un nou pret maxim istoric: 97 dolari pe bari

Mesaj  Petruccio Sam Noi 22, 2008 8:30 pm

Benzina o sa fie si mai ieftina, atunci cand in tara o sa scada accizele pentru ea. Asta am auzit la stiri. Very Happy
adriancik92, deschide un topic aparte: "Permis de conducere" sau "Scoala Auto". Nu lua in ansamblu toata industri automobilistica, ca e foarte mare... Very Happy
Petruccio
Petruccio
VIP
VIP

masculin
Numarul mesajelor : 230
Varsta : 34
Location : Chisinau
Data de inscriere : 18/11/2008

Sus In jos

Petrolul atinge un nou pret maxim istoric: 97 dolari pe bari Empty Re: Petrolul atinge un nou pret maxim istoric: 97 dolari pe bari

Mesaj  adriancik92 Sam Noi 22, 2008 8:38 pm

Petruccio a scris:Benzina o sa fie si mai ieftina, atunci cand in tara o sa scada accizele pentru ea. Asta am auzit la stiri. Very Happy
adriancik92, deschide un topic aparte: "Permis de conducere" sau "Scoala Auto". Nu lua in ansamblu toata industri automobilistica, ca e foarte mare... Very Happy

mda..thx pu sfat..ma gandeam dar nu stiam daca va fi apreciat gestul Wink
adriancik92
adriancik92
Generalisimus
Generalisimus

feminin
Numarul mesajelor : 450
Varsta : 31
Location : chisinau-ciocana
Data de inscriere : 22/08/2008

Sus In jos

Petrolul atinge un nou pret maxim istoric: 97 dolari pe bari Empty Re: Petrolul atinge un nou pret maxim istoric: 97 dolari pe bari

Mesaj  rococo Lun Dec 08, 2008 11:21 pm

ee gata petrolul e deja 40 de dolari, Question nu ii mai inteleg pe cei de la bursa...
rococo
rococo
King of forum
King of forum

masculin
Numarul mesajelor : 502
Varsta : 33
Location : Posta Veche, Chisinau City
Data de inscriere : 06/11/2007

Sus In jos

Petrolul atinge un nou pret maxim istoric: 97 dolari pe bari Empty Re: Petrolul atinge un nou pret maxim istoric: 97 dolari pe bari

Mesaj  Petruccio Lun Dec 08, 2008 11:25 pm

Să sperăm că benzina va scădea sub 10 lei per litru. Că de altfel, nu pot tura şi scoate toti cei 84 CP la 6.000 RPM, că-mi papă in momentul cela cam vreo 15 litri la 100km. Sad
Petruccio
Petruccio
VIP
VIP

masculin
Numarul mesajelor : 230
Varsta : 34
Location : Chisinau
Data de inscriere : 18/11/2008

Sus In jos

Petrolul atinge un nou pret maxim istoric: 97 dolari pe bari Empty Re: Petrolul atinge un nou pret maxim istoric: 97 dolari pe bari

Mesaj  rococo Lun Dec 08, 2008 11:31 pm

Petruccio a scris:Să sperăm că benzina va scădea sub 10 lei per litru. Că de altfel, nu pot tura şi scoate toti cei 84 CP la 6.000 RPM, că-mi papă in momentul cela cam vreo 15 litri la 100km. Sad
O sa ajunga , azi Dodon a zis ca se va ieftini si mai mult petrolul !
Da sincer credeam ca mazda ta are mai mult de 84 CP, este varianta standart daa? DA pana la umra, din cate am inteles eu, nu conteaza atat de tare cati cai putere are masina, ci turatia maxima, drept zic?

In orice caz design e ft reusit
rococo
rococo
King of forum
King of forum

masculin
Numarul mesajelor : 502
Varsta : 33
Location : Posta Veche, Chisinau City
Data de inscriere : 06/11/2007

Sus In jos

Petrolul atinge un nou pret maxim istoric: 97 dolari pe bari Empty Re: Petrolul atinge un nou pret maxim istoric: 97 dolari pe bari

Mesaj  Petruccio Lun Dec 08, 2008 11:45 pm

Very Happy Nu e corect. Depinde din ce punct de vedere te uiţi. Daca este vorba de un automobil sportiv, contează atât caii putere, cât şi masa automobilului. Iar, spre exemplu, pentru un offroader, nu contează atât caii putere, cât cuplul maxim, exprimat in Nm (newtoni-metri). Shocked
Petruccio
Petruccio
VIP
VIP

masculin
Numarul mesajelor : 230
Varsta : 34
Location : Chisinau
Data de inscriere : 18/11/2008

Sus In jos

Petrolul atinge un nou pret maxim istoric: 97 dolari pe bari Empty Re: Petrolul atinge un nou pret maxim istoric: 97 dolari pe bari

Mesaj  rococo Mar Dec 09, 2008 12:17 am

Petruccio a scris:Very Happy Nu e corect. Depinde din ce punct de vedere te uiţi. Daca este vorba de un automobil sportiv, contează atât caii putere, cât şi masa automobilului. Iar, spre exemplu, pentru un offroader, nu contează atât caii putere, cât cuplul maxim, exprimat in Nm (newtoni-metri). Shocked

Iaca de cuplu maxim am vrut sa zic... da mersi pt info!
rococo
rococo
King of forum
King of forum

masculin
Numarul mesajelor : 502
Varsta : 33
Location : Posta Veche, Chisinau City
Data de inscriere : 06/11/2007

Sus In jos

Petrolul atinge un nou pret maxim istoric: 97 dolari pe bari Empty Re: Petrolul atinge un nou pret maxim istoric: 97 dolari pe bari

Mesaj  amore Mar Dec 09, 2008 6:41 pm

Kornelius a scris:iata combustibilul se va scumpi shi va ajunge pina la 15lei...Sad Sad
asa mult? in portugalia se eftineste pe zi ce trece

amore
Embrion
Embrion

feminin
Numarul mesajelor : 11
Varsta : 36
Data de inscriere : 05/12/2008

Sus In jos

Petrolul atinge un nou pret maxim istoric: 97 dolari pe bari Empty Re: Petrolul atinge un nou pret maxim istoric: 97 dolari pe bari

Mesaj  Petruccio Mar Dec 09, 2008 9:12 pm

Mesajul acela a fost scris cu 1 an in urma. Benzina a fost aproximativ 15 lei / litru, insa acum speram sa ajunga la cota de 9-10 lei / litru. Oricum, consider ca lumea ar trebui deja sa treaca cat mai mult la gaz lichefiat (cel putin) sau la motoare hibride (in masa). Astfel vom reduce considerabil poluarea aerului cu CO2. rendeer
Sunt pentru cei de la "Green"! santa
Petruccio
Petruccio
VIP
VIP

masculin
Numarul mesajelor : 230
Varsta : 34
Location : Chisinau
Data de inscriere : 18/11/2008

Sus In jos

Petrolul atinge un nou pret maxim istoric: 97 dolari pe bari Empty Re: Petrolul atinge un nou pret maxim istoric: 97 dolari pe bari

Mesaj  rococo Mar Dec 09, 2008 11:19 pm

imi place si mie sa fiu green, chiar daca nu am masina... e ft imporanta, asta e deja soarta planetei noastre, nu un moft !!! Dar cred ca totusi omenirea isi va da seama pana la urma ca "sanatatea" Pamantulului este pe primul loc !!! Peste vreo 30 de ani, masinile ecologice vor fi foarte frecvente! Mda, ce sa-i faci? Optimismul ma caracterizeaza !
rococo
rococo
King of forum
King of forum

masculin
Numarul mesajelor : 502
Varsta : 33
Location : Posta Veche, Chisinau City
Data de inscriere : 06/11/2007

Sus In jos

Petrolul atinge un nou pret maxim istoric: 97 dolari pe bari Empty Re: Petrolul atinge un nou pret maxim istoric: 97 dolari pe bari

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum