Forumul elevilor din Colegiul Financiar-Bancar
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Limba

+18
Brat Krolik
Trk
valyk999
dumi
max.@
god_father
MIRCIK *
N_exe
Mysh@ne@
DerskY[You Got No GamE]
ingeras
Slavuttici
n_p
Dima
rococo
Vasile
Wasea
Romka
22 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Limba - Pagina 2 Empty Re: Limba

Mesaj  N_exe Vin Noi 23, 2007 10:46 pm

DerskY[You Got No GamE] a scris:Vorbim noi tatzti Romana.....da suntem MoLdoveni si nu spunetzii k suntem si noi romanii....ka romanii asta ii alt popor....
"da dak shinewa o s spuna k noi "tipa" tot sintem romanii ap rendeer amm s ma ridd.....ni-ia kakta nii tot una shi o fost in iStorie in urma ku 50-100 di anii in urma....principaLu shii amkkumaa...."



Ba derski!!!! Istoria ne arata cine suntem. Dak tu te-ai naste acum si in buletin la nationaltate ar scri "Idiot" odata ce tu nu tii cont de radacinile si provenienta ta, ce nationalitate vei avea?
N_exe
N_exe
Junior
Junior

masculin
Numarul mesajelor : 33
Varsta : 34
Location : Posta Veke
Data de inscriere : 23/11/2007

Sus In jos

Limba - Pagina 2 Empty Re: Limba

Mesaj  rococo Vin Noi 23, 2007 11:10 pm

Dear Mr. Dersky, teoria ta este teoria unui om care nu Istoria, originea si nu se stie pe sine, dar nu iti respecti istoria tarii tale, si nu o stii, ce rost mai are sa vorbesti?
rococo
rococo
King of forum
King of forum

masculin
Numarul mesajelor : 502
Varsta : 33
Location : Posta Veche, Chisinau City
Data de inscriere : 06/11/2007

Sus In jos

Limba - Pagina 2 Empty Re: Limba

Mesaj  n_p Sam Noi 24, 2007 12:05 am

N_exe a scris:
n_p a scris:oameni ! va rog nu va exprimatsi atit de pooternik de ce? p-u k NOI MOLDOVENII suntem rusificatsi................ marea majoritate traieshte in familie rusifikata unul makar din membri vb in rusa! deci...........concluziii ...deseori ceea ce spoonem este tradus din rusa ............shi inca nu asha dar nu prea corect.......... shi in sfirshit tot spoonem in rusa Neutral


si ce dak ????? asta nu inseamna nimic!In fiecare limba sunt momente si elemente care ii determina cursul, dar asta nu inseamn k nu mai e limba care o fost!!!!!!!!!!


P.S. N-ai invatat modalitatile de imbogatire a vocabularului la rom in clasa a 5-a
auzi tu ya te rog sa nutsi eu tsie acum ce shi cind am invatsat! da radi boga fii tu shi romin shi Romin -basarabean...........ceazatsi unpartid shi poftim skimba mentalitatea poporului Romin basarabean... be be be
nu vezi ....... succes Sleep
n_p
n_p
Pioner
Pioner

feminin
Numarul mesajelor : 93
Location : Transnistriya
Data de inscriere : 10/11/2007

Sus In jos

Limba - Pagina 2 Empty Re: Limba

Mesaj  N_exe Sam Noi 24, 2007 12:19 am

n_p a scris:
N_exe a scris:
n_p a scris:oameni ! va rog nu va exprimatsi atit de pooternik de ce? p-u k NOI MOLDOVENII suntem rusificatsi................ marea majoritate traieshte in familie rusifikata unul makar din membri vb in rusa! deci...........concluziii ...deseori ceea ce spoonem este tradus din rusa ............shi inca nu asha dar nu prea corect.......... shi in sfirshit tot spoonem in rusa Neutral


si ce dak ????? asta nu inseamna nimic!In fiecare limba sunt momente si elemente care ii determina cursul, dar asta nu inseamn k nu mai e limba care o fost!!!!!!!!!!


P.S. N-ai invatat modalitatile de imbogatire a vocabularului la rom in clasa a 5-a
auzi tu ya te rog sa nutsi eu tsie acum ce shi cind am invatsat! da radi boga fii tu shi romin shi Romin -basarabean...........ceazatsi unpartid shi poftim skimba mentalitatea poporului Romin basarabean... be be be
nu vezi ....... succes Sleep


Pentru a skimba lumea e deajuns s ma skimb eu .....nu mai tre partid..........
N_exe
N_exe
Junior
Junior

masculin
Numarul mesajelor : 33
Varsta : 34
Location : Posta Veke
Data de inscriere : 23/11/2007

Sus In jos

Limba - Pagina 2 Empty Re: Limba

Mesaj  n_p Sam Noi 24, 2007 12:29 am

N_exe a scris:
n_p a scris:
N_exe a scris:
n_p a scris:oameni ! va rog nu va exprimatsi atit de pooternik de ce? p-u k NOI MOLDOVENII suntem rusificatsi................ marea majoritate traieshte in familie rusifikata unul makar din membri vb in rusa! deci...........concluziii ...deseori ceea ce spoonem este tradus din rusa ............shi inca nu asha dar nu prea corect.......... shi in sfirshit tot spoonem in rusa Neutral


si ce dak ????? asta nu inseamna nimic!In fiecare limba sunt momente si elemente care ii determina cursul, dar asta nu inseamn k nu mai e limba care o fost!!!!!!!!!!


P.S. N-ai invatat modalitatile de imbogatire a vocabularului la rom in clasa a 5-a
auzi tu ya te rog sa nutsi eu tsie acum ce shi cind am invatsat! da radi boga fii tu shi romin shi Romin -basarabean...........ceazatsi unpartid shi poftim skimba mentalitatea poporului Romin basarabean... be be be
nu vezi ....... succes Sleep


Pentru a skimba lumea e deajuns s ma skimb eu .....nu mai tre partid..........
shi sa vedem
bine atunci incearka sal convingi pe DErsky k e ROMIN dar nu e MOLDOVAN
n_p
n_p
Pioner
Pioner

feminin
Numarul mesajelor : 93
Location : Transnistriya
Data de inscriere : 10/11/2007

Sus In jos

Limba - Pagina 2 Empty Re: Limba

Mesaj  MIRCIK * Sam Ian 19, 2008 1:00 am

Wasea a scris:Romana, de stat shi materna... !!!
sunt deacord !!!
Cu asta se termina !!! Asta prosta merg variante, nu au ce face !!! king What a Face
MIRCIK *
MIRCIK *
Bebe
Bebe

masculin
Numarul mesajelor : 24
Varsta : 33
Location : CFBC
Data de inscriere : 18/01/2008

Sus In jos

Limba - Pagina 2 Empty ...

Mesaj  god_father Mar Feb 05, 2008 12:06 am

...


Ultima editare efectuata de catre god_father in Dum Aug 31, 2008 8:01 pm, editata de 1 ori
god_father
god_father
VIP
VIP

masculin
Numarul mesajelor : 274
Varsta : 32
Location : Poşta Veche
Data de inscriere : 20/11/2007

Sus In jos

Limba - Pagina 2 Empty Re: Limba

Mesaj  max.@ Mar Feb 05, 2008 5:15 pm

god_father a scris:Aici pot aparea multe discutii si multe intrebari, dar toate au un singur raspuns: noi, cei din stinga prutului vorbim o limba romana cu dialect moldovenesc...



cel mai corect spus!
romina se chiama da vb MOldoveneshte Razz:P:P Very Happy
faceti o comparatie intre un romin si un moldovan sau vean!diferentsa la vb este foarte lol! eu am fakut!si kind aud cum vb rominii ma doare capu Evil or Very Mad
max.@
max.@
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 132
Varsta : 32
Location : Buicani
Data de inscriere : 02/02/2008

Sus In jos

Limba - Pagina 2 Empty Re: Limba

Mesaj  dumi Dum Mar 16, 2008 4:34 pm

conform constitutiei limba oficiala a rm este limba moldoveneasca, asa ca vorbiti ceea ce va place, oricum trebuie de cumparat dictionarul lui stati, pentru ca eu de exemplu, atunci n-ar trebui sa inteleg in ce limba se exprima presedintele tarii cand vorbeste cu presedintele tarii vecine (din partea de vest)
dumi
dumi
Pioner
Pioner

feminin
Numarul mesajelor : 51
Varsta : 36
Location : Chisinau... asem
Data de inscriere : 03/02/2008

Sus In jos

Limba - Pagina 2 Empty Re: Limba

Mesaj  valyk999 Mier Mar 19, 2008 7:57 pm

Diferenţa nu e mare dar este! Faptul că ideologiile şi concepţiile romînilor şi basarabenilor sunt practic total diferite! Este şi un banc pe tema asta care-i ia peste picior pe moldoveni! Problema e că suntem un popor egoist!
valyk999
valyk999
Junior
Junior

masculin
Numarul mesajelor : 42
Varsta : 33
Location : Ciocana
Data de inscriere : 04/03/2008

Sus In jos

Limba - Pagina 2 Empty Re: Limba

Mesaj  Trk Sam Apr 05, 2008 8:01 pm

Slavuttici a scris:Limba e romana.... ma irita cind aud "maldaveneasca" ....
drept asa .. dar pe timpurile cela la unii oameni le parea ca traiesc ca in rai si educa copii ca pe timpurile celea dar pot sa spun ca asta e cea mai mare GRESEALA!!
Trk
Trk
Pioner
Pioner

masculin
Numarul mesajelor : 64
Varsta : 32
Location : Chisinau City,Undeva pe la Ciocana )
Data de inscriere : 25/03/2008

Sus In jos

Limba - Pagina 2 Empty Re: Limba

Mesaj  Brat Krolik Joi Apr 24, 2008 4:02 pm

Da mai lasati limba asta introparte. De parca asta este cel mai important?! Important e sa ne intelegem reciproc si sa traim in armonie unul cu altul!!! Iepurasul va iubeste pe toti!!!
Brat Krolik
Brat Krolik
Bebe
Bebe

masculin
Numarul mesajelor : 24
Varsta : 35
Location : Codrii Moldovei
Data de inscriere : 18/11/2007

Sus In jos

Limba - Pagina 2 Empty Re: Limba

Mesaj  Platina Joi Apr 24, 2008 5:59 pm

valyk999 a scris:Diferenţa nu e mare dar este! Faptul că ideologiile şi concepţiile romînilor şi basarabenilor sunt practic total diferite! Este şi un banc pe tema asta care-i ia peste picior pe moldoveni! Problema e că suntem un popor egoist!
ce urît că nu e î din a....uite cum ai fost nevoit sa scrii cuvîntul "romîni"...
Smile
ştii de fapt nu mai sunt total diferite concepţiile şi cu atît mai mult nu suntem noi mai egoişti ca cei de peste Prut...sunt absolută minoritate cei de acolo care ne agrează pe noi...ne atacă că susţinem comuniştii şi ne critică pentru incultura de care dăm dovadă...sinceră să fiu nu-i acuz căci sunt total bazate aşa zisele lor "prejudecăţi"...
fie...nuş ce rezolvăm noi aici,dar afară e un analfabetism aspru...

baftă tuturor

Platina
Veteran
Veteran

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 33
Data de inscriere : 15/11/2007

Sus In jos

Limba - Pagina 2 Empty Re: Limba

Mesaj  Petruccio Mar Noi 18, 2008 9:26 pm

Limba Romana pentru totdeauna! rendeer
Petruccio
Petruccio
VIP
VIP

masculin
Numarul mesajelor : 230
Varsta : 34
Location : Chisinau
Data de inscriere : 18/11/2008

Sus In jos

Limba - Pagina 2 Empty Re: Limba

Mesaj  adriancik92 Mar Noi 18, 2008 10:35 pm

Dima a scris:
stelistu a scris:Ma nu se pune asa intrebare pe forum, asta nu este o intrebare! Sigur ca romana! Cum adica nu stiti istoria???
Nici nu se pune in discutie!!! Sunt negativ surprins! Aceasta generatie nu ar trebuie sa puna la indoiala asta! Sau mie cel putin mi-e greu sa accept asta!!!

Te voi contrazice, din pacate. In articolul 13 al Constitutziei RM scrie ca limba de stat a RM este LIMBA MOLDOVENEASCA. Dar, asta e... cu toate ca eu personal nu cunosc cu ce s-ar deosebi ea de cea romana?! Question

limba Moldoveneasca de fapt nu ar trebui sa se deosebeasca de cea romana doar prin niste regionalisme poate niste expresii uzuale folosite mai des de moldoveni formand un dialekt..limba romana moldoveneasca.(la fel cum este engleza britanica si americana)
insa in urma aparitiei Dictionarului limbii MOLDOVENESTI am ramas socata :-O

cateva extrase:

Cuvintelnic - un fiel di dictionar, cu multi cuvinti, din cari oaminii inteleji si ei si pot.

Miere - Lichid gros, dulsi, transparient, produs di albini or poami cazuti di mar.

Chilot - Nalbituri purtati pisti... rusini or baiet si condusi aerfloturili.

Divina - Fatuci draguti din icoani; fatuci draguti si din afara icoanilor; poati hi si fatuci cari ii acuzati di baiet ca a ramas bortoasi: "tu esti di vina!".

Palitura - Lovituri pi spinari; di osandi ca la TSKA Moscova or florisici cari si-o pierdut sieva.

Papusi - Jucareli pentru bebilusi or opinsilii fari calcai, di casi, pi cari i-o dat fimeia nieputinciosului scriitor al cuvintelnicului.

Batigard - Strajer; baiet tuns la chelii, cu minti multi, cari apari pi siniva di batai; atentii, nu reusesti intotdiauna!

Perji - Poamili din pruni; dicoratiuni-mozaic pi material moali, di calitatia
cuvintelnicului.

Piron - Suruboi cari si bati cu socanu or locu undi trag in gari trenurili.

Tratat - Baiet cari daci vini in bataturi la tini ii dai o vodki sau pajini di hartii pi cari tovarasii domnului siecretar jeneral al PCM Voronin vor sa-l scrii in moldovinesti cu asupritorii di pesti Prut, cari vor sa-i romanizezi cu forta si cari se va siemna la Pasti. La Pastili Cailor.

Dobitoc - Poati fi si animal (bou, magar or alsiva din bataturi); cretin, idiot, tiembiel ca sel pi cari l-au pus kaghiebistii di la Moscova sa faci cuvintelnic intri romani.

Posolvon - Iesi afari! Mars! (din Dictionarul moldovenesc-romanesc)

Manestergura - Prosop, carpi, slugi (din Dictionarul moldovenesc-romanesc)

Graunatica - Neindemanatica, proasti (din Dictionarul moldovenesc-romanesc)

A GENERALIZA = verb mai mare în grad decât "a coloneliza"
GHERILĂ = un mos simpăticut care dăruieste copiilor din Cambodgia , Honduras si Peru cadouri drăgute: mitraliere, pistoale, grenade, mortiere...
GHINIOANE = varianta moldovenească pentru ardelenescul "Bine, Ioane"
HAITI = grupuri de lupi flămânzi care bântuie prin judetul Botosani
LESINA = pe unde merge "le tren"
LIBERTATEA PRESEI = privilegiu de care se bucură un ziarist la iesirea din închisoare
MERITORIU = teritoriul ocupat de livada de meri
MOLIERE = cutiute în care se păstrează naftalina
NASTURE = plasture pentru nas
PLASTURE = nasture din material plastic
PITON = peshte a cărui lungime declarată se obtine din cea reală prin înmultire cu 3,14
RATEU = pateu din carne de ratză
SCARABEU = cetătean ce locuieste la bloc, la scara a doua; din aceeasi familie de cuvinte se cunosc scaraceu si scaradeu.
SCUMPETE = termen drăgăstos adresat femeii iubite pe timp de inflatie
TRACTOR = actor cu mult trac
TUTUN = a-a-armă de-de-de a-a-artilerie
TZURTZUR = Sunetul soneriei, iarna
VEDETĂ = navă mică de război care se bucură de o deosebită popularitate
adriancik92
adriancik92
Generalisimus
Generalisimus

feminin
Numarul mesajelor : 450
Varsta : 31
Location : chisinau-ciocana
Data de inscriere : 22/08/2008

Sus In jos

Limba - Pagina 2 Empty Re: Limba

Mesaj  Petruccio Mar Noi 18, 2008 11:21 pm

Nu stiu cum voi, dar eu sunt de parere ca acest dictionar moldovenesc (pentru idioti), a fost publicat mai mult pentru show. Shocked
Petruccio
Petruccio
VIP
VIP

masculin
Numarul mesajelor : 230
Varsta : 34
Location : Chisinau
Data de inscriere : 18/11/2008

Sus In jos

Limba - Pagina 2 Empty Re: Limba

Mesaj  adriancik92 Mar Noi 18, 2008 11:27 pm

Petruccio a scris:Nu stiu cum voi, dar eu sunt de parere ca acest dictionar moldovenesc (pentru idioti), a fost publicat mai mult pentru show. Shocked
poate in orice caz m-am amuzat de prostimea oamenilor care l-au scris dar si de necazul saracii limbe romane Sad
adriancik92
adriancik92
Generalisimus
Generalisimus

feminin
Numarul mesajelor : 450
Varsta : 31
Location : chisinau-ciocana
Data de inscriere : 22/08/2008

Sus In jos

Limba - Pagina 2 Empty Re: Limba

Mesaj  Petruccio Mar Noi 18, 2008 11:38 pm

In continuare va prezint cateva fraze, dintr-un dictionar moldo-rus (comic):
А обижуи - обижать
Ай о мутрэ де ымпингэтор де вагоане - чего делаешь морду кирпичиом?
Грэешть ла молдавскии лимба? - говоришь по молдавски?
Еу деаму психуеск ын ки*** мэсый - я уже очень нервничаю
Хуйняуа - 1) неизвестный науке предмет или явление. 2) нечто неважное, незначительное.
Din pacate, tinerii din ziua de azi folosesc 50/50 cuvinte de astea. Crying or Very sad
Petruccio
Petruccio
VIP
VIP

masculin
Numarul mesajelor : 230
Varsta : 34
Location : Chisinau
Data de inscriere : 18/11/2008

Sus In jos

Limba - Pagina 2 Empty Re: Limba

Mesaj  Shmitt Mier Noi 19, 2008 1:28 am

Nush de ce imi pierd vremea postand pe forumul asta ?!, cred ca numai din motivul de a freca menta! Deci, in primul rand m-am saturat de incompetentele gramaticale ale unor oameni, a caror posturi cand le citesc mi se face sila, efectiv cum sa scrii asa tampenii domnishorilor shi domnishoarelor. Intzeleg mai omit shi eu cate o litera, dar sa comiti o serie de greseli banale gramaticale, imi face impresia ca unii nici nu au trecut pe la orele de romana. Shi ca tot am ajuns la romana, pai romana sa fie. Daca zice articolul 13 al Constitutziei RM-ului ca limba de stat a statului e limba moldoveneasca: denumirea oficială a limbii dacoromâne denumită în România "limba română", pai asha e pentru ca tot poporul a ales sa fie, tatzii shi mamele noastre au participat la referendumul din '91 intru elaborarea unei constitutzii intr-o tzara asa numita "democratica". Totushi sa nu uitam de stramoshii nostri, care au fost romani, au vorbit romana shi e limba pe care o iubesc shi sper ca shi voi o faceti la fel daca suntetzi cu adevarat descendetii marilor stramoshi romani.

_____________________________
Posted by: Absolvent CFBC!

Shmitt
Junior
Junior

masculin
Numarul mesajelor : 47
Varsta : 38
Data de inscriere : 02/11/2008

Sus In jos

Limba - Pagina 2 Empty Re: Limba

Mesaj  Petruccio Mier Noi 19, 2008 5:28 pm

Daca zici ca facem multe greseli gramaticale, atunci de ce folosesti "sh" in loc de "ş" si "tz" in loc de "ţ"?
Petruccio
Petruccio
VIP
VIP

masculin
Numarul mesajelor : 230
Varsta : 34
Location : Chisinau
Data de inscriere : 18/11/2008

Sus In jos

Limba - Pagina 2 Empty Re: Limba

Mesaj  Shmitt Mier Noi 19, 2008 7:29 pm

Petruccio a scris:Daca zici ca facem multe greseli gramaticale, atunci de ce folosesti "sh" in loc de "ş" si "tz" in loc de "ţ"?

Lol, astea sunt diacritice, pe care le folosesc mai putzin. E o obishnuintza de a tasta, in felul asta imi ofera o viteza mai mare de scriere, shi o percepere mai buna pentru cei care citesc. Shi nu se incadreaza in domeniul greshelilor gramaticale. Mai consulta DEX-ul Wink!

___________________

Posted by: Absolvent CFBC

Shmitt
Junior
Junior

masculin
Numarul mesajelor : 47
Varsta : 38
Data de inscriere : 02/11/2008

Sus In jos

Limba - Pagina 2 Empty Re: Limba

Mesaj  Petruccio Mier Noi 19, 2008 9:49 pm

In fine, fii si tu mai simplu, si nu le dicta atata celorlalti cum sa scrie. E treaba lor. N-o sa-i impui nimanui cum sa scrie.
Petruccio
Petruccio
VIP
VIP

masculin
Numarul mesajelor : 230
Varsta : 34
Location : Chisinau
Data de inscriere : 18/11/2008

Sus In jos

Limba - Pagina 2 Empty Re: Limba

Mesaj  Shmitt Mier Noi 19, 2008 11:26 pm

Petruccio a scris:In fine, fii si tu mai simplu, si nu le dicta atata celorlalti cum sa scrie. E treaba lor. N-o sa-i impui nimanui cum sa scrie.

Bai dar eu ma stradui sa fiu pe cat de simplu se poate Very Happy. Shi nu sunt un dictator aici ca sa zic altzilor ce sa faca.
Doar imi expun parerea. Wink

Totushi fii de acord ca treb sa avem un respect shi o iubire fatza de limba pe care o vorbim Wink

___________
Posted by: Absolvent CFBC

Shmitt
Junior
Junior

masculin
Numarul mesajelor : 47
Varsta : 38
Data de inscriere : 02/11/2008

Sus In jos

Limba - Pagina 2 Empty Re: Limba

Mesaj  rococo Joi Noi 20, 2008 12:46 am

Petruccio a scris:Nu stiu cum voi, dar eu sunt de parere ca acest dictionar moldovenesc (pentru idioti), a fost publicat mai mult pentru show. Shocked
A fost mai degraba publicat pentru bani !! A fost un best-seller, daca vreti sa stiti, s-a vandut ca paina calda!!!
rococo
rococo
King of forum
King of forum

masculin
Numarul mesajelor : 502
Varsta : 33
Location : Posta Veche, Chisinau City
Data de inscriere : 06/11/2007

Sus In jos

Limba - Pagina 2 Empty Re: Limba

Mesaj  Petruccio Joi Noi 20, 2008 6:08 pm

Shmitt a scris:
Petruccio a scris:In fine, fii si tu mai simplu, si nu le dicta atata celorlalti cum sa scrie. E treaba lor. N-o sa-i impui nimanui cum sa scrie.

Bai dar eu ma stradui sa fiu pe cat de simplu se poate Very Happy. Shi nu sunt un dictator aici ca sa zic altzilor ce sa faca.
Doar imi expun parerea. Wink

Totushi fii de acord ca treb sa avem un respect shi o iubire fatza de limba pe care o vorbim Wink

___________
Posted by: Absolvent CFBC
Si mie-mi place cand tinerii se straduie sa vorbeasca o limba romana cat mai frumoasa. Insa cei ce nu pot scrie...deja e treaba lor. Ar trebuie sa le fie rusine, sa omita niste greseli gramaticale pe care de fapt n-ar trebui. Uneori, ma enervez foarte mult, cand tinerii din Republica Moldova se rad de propria lor limba!, si inca incearca sa le spuna altora ca, atentie, SUNA URAT! Pai cum sa numesti asa oameni? Antipatrioti?
Petruccio
Petruccio
VIP
VIP

masculin
Numarul mesajelor : 230
Varsta : 34
Location : Chisinau
Data de inscriere : 18/11/2008

Sus In jos

Limba - Pagina 2 Empty Re: Limba

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum