Forumul elevilor din Colegiul Financiar-Bancar
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cititi si va cruciti !!!

2 participanți

In jos

Cititi si va cruciti !!! Empty Cititi si va cruciti !!!

Mesaj  rococo Sam Ian 24, 2009 2:03 am

Citind acest articol m-am convins ca G. Vieru a fost ucis moral ianinte de acest accident de niste nimicuri ale societatii ca Rosca si urmatorul "personaj" pe care vi-l prezint, sau mai bine zis articolul sau, iate ce zice tampitul asta:
In articolul sau din "Moldova Suverana" (publicatie guvernamentala) Mihai Contiu 7 octombrie 2008
"Vieru nu poate fi un reper moral pentru nimeni"
Grigore Vieru este un binecunoscut poet localnic, cultivat cu osârdie de câteva profesoare de limba şi literatura română care au rămas încremenite în proiecte intelectuale expirate. Acest om, ajuns la o respectabilă vârstă, în loc să se alinte în înţelepciuni specifice bătrâneţii, preferă să mânuiască armele urii împotriva tuturor celor care nu fac sluj şi-aport în faţa sa.
Dar de unde şi până unde unul ca Grigore Vieru poate fi anticomunist? A fost făcut om de URSS, pentru că dacă ar fi trăit în imaginara lui Românie Mare ar fi fost, cel mult, magaziner la Uniunea Scriitorilor. Vieru nu poate fi un reper moral pentru nimeni, asta pentru că nici până la ora actuală nu s-a dezis de servituţile făcute fostei URSS, deci nu poate fi anticomunist autentic. În RM îi curtează vremelnic pe politicienii autointitulaţi de dreapta, iar în România se înfrăţeşte cu cele mai sinistre personalităţi nationalist-comunist-ceauşiste. A ajuns până acolo încât l-a determinat pe poetul şi senatorul Adrian Păunescu să-l încrimineze pe preşedintele Vladimir Voronin de la tribuna Senatului României, nemaivorbind de ura turbată cu care a împroşcat ziarul nostru şi pe semnatarul acestor rânduri. Preşedintele Voronin i-a acordat întreaga sa stimă omenească, ulterior dovedindu-se că Vieru nu o merită. Toţi cei trei preşedinţi ai acestei ţări l-au gratulat cu atenţia lor, însă Vieru, jucându-se de-a omul atins de geniu, şi-a vrut statuie în viaţa. Dezinformează oamenii şi jonglează cu conştiinţele acestora, o ultimă mărturie în acest sens fiind recentul său atac asupra într-adevăr marelui compozitor şi artist total care este Eugen Doga. Un strungar mincinos este un strungar, un poet mincinos este un Mincinos şi o Farsă!
Articol preluat din "Timpul" 23 ianuarie 2008.

Incredibil !!! Acuma intelegi de ce Vieru vroia s paraseasca lumea asta ??????????????
rococo
rococo
King of forum
King of forum

masculin
Numarul mesajelor : 502
Varsta : 33
Location : Posta Veche, Chisinau City
Data de inscriere : 06/11/2007

Sus In jos

Cititi si va cruciti !!! Empty Re: Cititi si va cruciti !!!

Mesaj  adriancik92 Sam Ian 24, 2009 10:56 am

eu de fapt de mult timp stiu zvonul ca accidentul a fost planuit.. si anume din cauza ca cu cateva zile inainte de acident al a avut un mik conlict cu Rosca..
adriancik92
adriancik92
Generalisimus
Generalisimus

feminin
Numarul mesajelor : 450
Varsta : 31
Location : chisinau-ciocana
Data de inscriere : 22/08/2008

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum