Forumul elevilor din Colegiul Financiar-Bancar
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Dumnezeu: iluzie sau realitate?

+4
rococo
Shmitt
adriancik92
Petruccio
8 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Credeti in Dumnezeu?

Dumnezeu: iluzie sau realitate? - Pagina 2 Vote_lcap78%Dumnezeu: iluzie sau realitate? - Pagina 2 Vote_rcap 78% 
[ 7 ]
Dumnezeu: iluzie sau realitate? - Pagina 2 Vote_lcap22%Dumnezeu: iluzie sau realitate? - Pagina 2 Vote_rcap 22% 
[ 2 ]
 
Total voturi : 9
 
 

Dumnezeu: iluzie sau realitate? - Pagina 2 Empty Re: Dumnezeu: iluzie sau realitate?

Mesaj  Platina Sam Noi 22, 2008 9:38 pm

ingeras a scris:spre exemplu cred in Dumnezeu, si nustiu de ce, suna bizar chestia asta dar orikum I steel belive , ceva imi mine parca ma face sa cred si sa am speranta in el, si stiu precis , cum a spus si god_father, ca daca am sa ajung la greu tot la el am sa apelez, Laughing Smile

Ce anume sună bizar ?!?! Shocked

Platina
Veteran
Veteran

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 33
Data de inscriere : 15/11/2007

Sus In jos

Dumnezeu: iluzie sau realitate? - Pagina 2 Empty Re: Dumnezeu: iluzie sau realitate?

Mesaj  rococo Sam Noi 22, 2008 10:40 pm

Credem in Dumnezeu pt ca altceva nu avem ce face, cand suntem bolnavi ne rugam la Dumnezeu, cand nu avem niciun leu , ne rugam la Dumnezeu... ne faurim viata singuri ! Eu de exmplu nu cred in soarta ! Dar tre sa avem credinta ca sa fim mai buni !
rococo
rococo
King of forum
King of forum

masculin
Numarul mesajelor : 502
Varsta : 33
Location : Posta Veche, Chisinau City
Data de inscriere : 06/11/2007

Sus In jos

Dumnezeu: iluzie sau realitate? - Pagina 2 Empty Re: Dumnezeu: iluzie sau realitate?

Mesaj  Shmitt Sam Noi 22, 2008 10:46 pm

rococo a scris:Credem in Dumnezeu pt ca altceva nu avem ce face, cand suntem bolnavi ne rugam la Dumnezeu, cand nu avem niciun leu , ne rugam la Dumnezeu... ne faurim viata singuri ! Eu de exmplu nu cred in soarta ! Dar tre sa avem credinta ca sa fim mai buni !


Inca un acronim LOL !

___________________
Posted By: Absolvent CFBC

Shmitt
Junior
Junior

masculin
Numarul mesajelor : 47
Varsta : 38
Data de inscriere : 02/11/2008

Sus In jos

Dumnezeu: iluzie sau realitate? - Pagina 2 Empty Re: Dumnezeu: iluzie sau realitate?

Mesaj  rococo Sam Noi 22, 2008 11:01 pm

Shmitt a scris:


Posted By: Absolvent CFBC

Inca un acronim LOL !
Ma grabesc si eu, ce sa-i faci? Very Happy
___________________
rococo
rococo
King of forum
King of forum

masculin
Numarul mesajelor : 502
Varsta : 33
Location : Posta Veche, Chisinau City
Data de inscriere : 06/11/2007

Sus In jos

Dumnezeu: iluzie sau realitate? - Pagina 2 Empty Re: Dumnezeu: iluzie sau realitate?

Mesaj  rococo Sam Noi 22, 2008 11:02 pm

[quote="rococo"]
Shmitt a scris:

Inca un acronim LOL !
Posted By: Absolvent CFBC


Ma grabesc si eu, ce sa-i faci? Very Happy
rococo
rococo
King of forum
King of forum

masculin
Numarul mesajelor : 502
Varsta : 33
Location : Posta Veche, Chisinau City
Data de inscriere : 06/11/2007

Sus In jos

Dumnezeu: iluzie sau realitate? - Pagina 2 Empty Re: Dumnezeu: iluzie sau realitate?

Mesaj  Shmitt Sam Noi 22, 2008 11:02 pm

rococo a scris:
Shmitt a scris:


Posted By: Absolvent CFBC

Inca un acronim LOL !
Ma grabesc si eu, ce sa-i faci? Very Happy
___________________

Mda spirit de originalitate prin plagiere Wink

Shmitt
Junior
Junior

masculin
Numarul mesajelor : 47
Varsta : 38
Data de inscriere : 02/11/2008

Sus In jos

Dumnezeu: iluzie sau realitate? - Pagina 2 Empty Re: Dumnezeu: iluzie sau realitate?

Mesaj  rococo Sam Noi 22, 2008 11:03 pm

M-am incurcat cu citarile astea... am enervez deja !! Smile)
rococo
rococo
King of forum
King of forum

masculin
Numarul mesajelor : 502
Varsta : 33
Location : Posta Veche, Chisinau City
Data de inscriere : 06/11/2007

Sus In jos

Dumnezeu: iluzie sau realitate? - Pagina 2 Empty Re: Dumnezeu: iluzie sau realitate?

Mesaj  Shmitt Sam Noi 22, 2008 11:12 pm

rococo a scris:M-am incurcat cu citarile astea... am enervez deja !! Smile)

Revino - ti Wink

Shmitt
Junior
Junior

masculin
Numarul mesajelor : 47
Varsta : 38
Data de inscriere : 02/11/2008

Sus In jos

Dumnezeu: iluzie sau realitate? - Pagina 2 Empty Re: Dumnezeu: iluzie sau realitate?

Mesaj  rococo Sam Noi 22, 2008 11:18 pm

Cred că mi-am revenit !Very Happy A propos, o să încep să scriu cu diacritice ! E mai corect aşa! Eu de fapt niciodată nu scriu schimonosti de genul "k ma enerveyi" "4e tu faci", mi se pare de prost gust aşa ceva !
rococo
rococo
King of forum
King of forum

masculin
Numarul mesajelor : 502
Varsta : 33
Location : Posta Veche, Chisinau City
Data de inscriere : 06/11/2007

Sus In jos

Dumnezeu: iluzie sau realitate? - Pagina 2 Empty Re: Dumnezeu: iluzie sau realitate?

Mesaj  adriancik92 Sam Noi 22, 2008 11:28 pm

rococo a scris:Cred că mi-am revenit !Very Happy A propos, o să încep să scriu cu diacritice ! E mai corect aşa! Eu de fapt niciodată nu scriu schimonosti de genul "k ma enerveyi" "4e tu faci", mi se pare de prost gust aşa ceva !

te abati de la topik Razz..pu asa ceva este LIMBA ROMÂNĂ Razz
adriancik92
adriancik92
Generalisimus
Generalisimus

feminin
Numarul mesajelor : 450
Varsta : 31
Location : chisinau-ciocana
Data de inscriere : 22/08/2008

Sus In jos

Dumnezeu: iluzie sau realitate? - Pagina 2 Empty Re: Dumnezeu: iluzie sau realitate?

Mesaj  Petruccio Dum Noi 23, 2008 12:35 pm

adriancik92 a scris:
Petruccio a scris:Nu trebuie de judecat pe nimeni. Fiecare are propria sa parere, si nu comite nici o crima daca gandeste intr-un mod sau altul. Mie mi se pare ca daca totusi cineva crede in Dumnezeu, atunci sa creada doar in El, ci nu in biserici, manastiri, preoti sau chiar si in aceeasi Biblie. Eu am inceput sa citesc Biblia, insa dupa vreo 10 pagini, am ramas socat de toate cele scrise, nu vedeam nici un sens, nu exista legatura intre cele scrise. Asa ca am lasat-o balta.

si de ce nu gaseai nici o conexiune?
Deoarece nu sunt scrise. Rolling Eyes Este vreo conexiune intre evenimentele ce sunt descrise? Da, este dat spre exemplu evenimentul (sau data, anul, orice) A si B. Insa Dupa ce se termina descrierea la A, prea rapid se trece la B, fiind o distanta foarte mare. Nu exista cuprinsul dintre ele.
Petruccio
Petruccio
VIP
VIP

masculin
Numarul mesajelor : 230
Varsta : 34
Location : Chisinau
Data de inscriere : 18/11/2008

Sus In jos

Dumnezeu: iluzie sau realitate? - Pagina 2 Empty Re: Dumnezeu: iluzie sau realitate?

Mesaj  adriancik92 Dum Noi 23, 2008 12:47 pm

Petruccio a scris:
adriancik92 a scris:
Petruccio a scris:Nu trebuie de judecat pe nimeni. Fiecare are propria sa parere, si nu comite nici o crima daca gandeste intr-un mod sau altul. Mie mi se pare ca daca totusi cineva crede in Dumnezeu, atunci sa creada doar in El, ci nu in biserici, manastiri, preoti sau chiar si in aceeasi Biblie. Eu am inceput sa citesc Biblia, insa dupa vreo 10 pagini, am ramas socat de toate cele scrise, nu vedeam nici un sens, nu exista legatura intre cele scrise. Asa ca am lasat-o balta.

si de ce nu gaseai nici o conexiune?
Deoarece nu sunt scrise. Rolling Eyes Este vreo conexiune intre evenimentele ce sunt descrise? Da, este dat spre exemplu evenimentul (sau data, anul, orice) A si B. Insa Dupa ce se termina descrierea la A, prea rapid se trece la B, fiind o distanta foarte mare. Nu exista cuprinsul dintre ele.

mda.. scratch
adriancik92
adriancik92
Generalisimus
Generalisimus

feminin
Numarul mesajelor : 450
Varsta : 31
Location : chisinau-ciocana
Data de inscriere : 22/08/2008

Sus In jos

Dumnezeu: iluzie sau realitate? - Pagina 2 Empty Re: Dumnezeu: iluzie sau realitate?

Mesaj  Petruccio Mar Dec 09, 2008 5:41 pm

Cred ca cu totii ati auzit despre "Codul lui Da Vinci". Multi dintre voi poate ati vizionat filmul, insa nu stiu cati dintre voi au citit romanul. Personal, l-am citit si mi-a plcut foarte mult. Si nu vad de ce lumea s-a revoltat asa de mult.
In vara anului 2006, am fost in Romania. Intr-o librarie din Bucuresti, am gasit o carte, ce se intituleaza "Misterul Templierilor". Altfel decat in romanul Codul lui Da Vinci. Cartea e foarte interesanta. Daca o gasiti in varianta electronica, s-o cititi numaidecat! Ideile din ea, intr-un oarecare mod, "rastoarna" toata religia. Mai interesant, la sfarsit se pune intrebarea: "Cine a fost cu adevarat Isus Hristos"? Mai jos va prezint cateva citate din carte:
1. In timp ce studiau istoria Vaticanului si viata lui Leonardo Da Vinci, Lynn Picknett si Clive Prince au inceput sa fie din ce in ce mai intrigati de numeroasele coincidente pe care le intalneau in opera marelui artist al Renasterii. Toate pareau sa indice existenta unei religii secrete. Asa a inceput adevarata lor aventura care i-a condus prin timp si spatiu in insasi inima ocultismului european si prin istoria intunecata a unor organizatii misterioase precum francmasonii, catarii si cavalerii templieri. Si astfel au dezgropat ceea ce pare sa fie o istorie secreta. Pe care o putem crede sau nu. (acestea au fost cuvintele de pe coperta cartii).
2. "...Prin urmare, se pare ca Iisus a trait cu adevarat; totusi, asta nu inseamna ca intregul cuprins al Evangheliilor este real..."
3. "...Nimeni nu sustine ca Adonis, Attis sau Osiris au fost personaje istorice, reale. Atunci, de ce s-a facut o exceptie in cazul prezumtivului fondator al crestinismului?..."
4. "...Din pacate insa, exista dubii chiar si in privinta nasterii lui Iisus in Bethleem. De fapt, in Evanghelia dupa Ioan (7:42) se mentioneaza clar ca nu s-a nascut acolo..."
5. "...Prin urmare, in Evangheliile canonice nu exista nici o informatie autentica despre viata lui Iisus, din primii ani ai copilariei si pana la maturitate. Unde a fost el in acest rastimp?..."
6. "...Investigatia noastra a relevat insa o cu totul alta imagine. Iisus nu a fost Fiul lui Dumnezeu si nici nu era de religie iudaica, desi ca etnie se poate sa fi fost evreu..."
Petruccio
Petruccio
VIP
VIP

masculin
Numarul mesajelor : 230
Varsta : 34
Location : Chisinau
Data de inscriere : 18/11/2008

Sus In jos

Dumnezeu: iluzie sau realitate? - Pagina 2 Empty Re: Dumnezeu: iluzie sau realitate?

Mesaj  Petruccio Mar Dec 09, 2008 6:02 pm

Dumnezeu: iluzie sau realitate? - Pagina 2 Misterul%20Templierilor
Petruccio
Petruccio
VIP
VIP

masculin
Numarul mesajelor : 230
Varsta : 34
Location : Chisinau
Data de inscriere : 18/11/2008

Sus In jos

Dumnezeu: iluzie sau realitate? - Pagina 2 Empty Re: Dumnezeu: iluzie sau realitate?

Mesaj  rococo Mar Dec 09, 2008 11:30 pm

Chiar o sa o citesc, mi-e interesant, eu tot pun cateodata la indoiala aceste lucruri, ma intreb si eu...
Apropo, de ce s-a facuta asha mare zarva??? Lumea e inca conservatoare!! E cam complicat sa pui la indoiala un lucru in care milioane de oameni cred de 2000 de ani !!! Survine panica, pentru toti, ei se roaga atata timp pt o ipoteza?? merg la biserica in fiecare duminica pentru niste fiinte care nu exista?? Suntr intrebari care... cel putin te sperie... nu si pe mine... accept noile idei, le studiez si fac concluzii ! Dar si mie imi este firca sa fac acum concluzii ! Deci nu le fac Very Happy
rococo
rococo
King of forum
King of forum

masculin
Numarul mesajelor : 502
Varsta : 33
Location : Posta Veche, Chisinau City
Data de inscriere : 06/11/2007

Sus In jos

Dumnezeu: iluzie sau realitate? - Pagina 2 Empty Re: Dumnezeu: iluzie sau realitate?

Mesaj  Petruccio Mier Dec 10, 2008 12:25 am

Ce mai mare prostie e ca oamenii cred in ceea ce niciodata n-au vazut! Evil or Very Mad
Aduceti-va aminte, ce zarva mare a fost la cinematograful "Patria", cand s-a lansat filmul "Codul lui Da Vinci". Imi pare rau ca nu eram pe acolo, sa-mi fac un avant in preotii ceia...fuck them.
Lumea crede, deoarece asa a fost educata de mica. In copil cand se naste, parintii incearca sa-l educe cum au fost si ei educati. Respectiv, ei ii spun despre aceasta forta extra, despre religie, etc. Iar unui copil ce-i ramane de facut cand o sa creasca? Sa creada in asta. Pana nu se va gasi unul de-al de mine, care va fi contra la asta, pana n-o sa-mi demonstreze. Very Happy
Petruccio
Petruccio
VIP
VIP

masculin
Numarul mesajelor : 230
Varsta : 34
Location : Chisinau
Data de inscriere : 18/11/2008

Sus In jos

Dumnezeu: iluzie sau realitate? - Pagina 2 Empty Re: Dumnezeu: iluzie sau realitate?

Mesaj  adriancik92 Mier Dec 10, 2008 2:19 pm

Petruccio a scris:

chiar as vrea sa citesc cartea Smile
adriancik92
adriancik92
Generalisimus
Generalisimus

feminin
Numarul mesajelor : 450
Varsta : 31
Location : chisinau-ciocana
Data de inscriere : 22/08/2008

Sus In jos

Dumnezeu: iluzie sau realitate? - Pagina 2 Empty Re: Dumnezeu: iluzie sau realitate?

Mesaj  rococo Mier Dec 10, 2008 7:22 pm

Petruccio a scris:Ce mai mare prostie e ca oamenii cred in ceea ce niciodata n-au vazut! Evil or Very Mad
Aduceti-va aminte, ce zarva mare a fost la cinematograful "Patria", cand s-a lansat filmul "Codul lui Da Vinci". Imi pare rau ca nu eram pe acolo, sa-mi fac un avant in preotii ceia...fuck them.
Lumea crede, deoarece asa a fost educata de mica. In copil cand se naste, parintii incearca sa-l educe cum au fost si ei educati. Respectiv, ei ii spun despre aceasta forta extra, despre religie, etc. Iar unui copil ce-i ramane de facut cand o sa creasca? Sa creada in asta. Pana nu se va gasi unul de-al de mine, care va fi contra la asta, pana n-o sa-mi demonstreze. Very Happy

eu sunt de partea frate.. eu sunt tare liberal...am avut noroc de tata, ca mama tot cu conceptii de astea umbla.. eu copilului meu ii voi explica ce inseamna crestinism si daca va crede in asta bine, daca nu... tot va fi bine.... dar totusi sa fim de acord ca credinta ne potoleste putin din prostii...
rococo
rococo
King of forum
King of forum

masculin
Numarul mesajelor : 502
Varsta : 33
Location : Posta Veche, Chisinau City
Data de inscriere : 06/11/2007

Sus In jos

Dumnezeu: iluzie sau realitate? - Pagina 2 Empty Re: Dumnezeu: iluzie sau realitate?

Mesaj  Petruccio Lun Dec 15, 2008 10:47 pm

Uitativa de la inceput pana la sfarsit acest clip. Si ascultati cu atentie! Dumnezeu: iluzie sau realitate?
Petruccio
Petruccio
VIP
VIP

masculin
Numarul mesajelor : 230
Varsta : 34
Location : Chisinau
Data de inscriere : 18/11/2008

Sus In jos

Dumnezeu: iluzie sau realitate? - Pagina 2 Empty Re: Dumnezeu: iluzie sau realitate?

Mesaj  rococo Mar Dec 16, 2008 5:41 pm

ce sa zic, este adevarat ce zic ei, nu e vreo diferenta intre Dumnezeu si acel bidon de lapte, dar lumea refuza macar sa se gandeasca ca Dumnezeu nu exista !!! religia e religie, nu mi-a placut ca au pus fata in fata stiinta si religia !! SUnt doua lucruri incompatibile total! Stiinta spune ca nu e religie, religia spune ca nu exista stiinta! Deci exista viceversa!!
Eu sunt un adept total al stiintei , dar nu afirm sigur ca Dumnezeu nu exista, exista niste motive in subconstient!
rococo
rococo
King of forum
King of forum

masculin
Numarul mesajelor : 502
Varsta : 33
Location : Posta Veche, Chisinau City
Data de inscriere : 06/11/2007

Sus In jos

Dumnezeu: iluzie sau realitate? - Pagina 2 Empty Re: Dumnezeu: iluzie sau realitate?

Mesaj  rococo Sam Ian 17, 2009 1:10 pm

Apropo am privit filmul asta... si ce sa spun... la partea cu 11 septembrie si rezerva federala - exista un adevar! Dar la religie... am cautat in mai multe surse si au primit multe critici: de exemplu Dionis si Hor nu au fost pedepsiti prin crucificare pt ca pur si simplu nu erau cunoscute aceste practici atunci in Egipt si India. Krisha de exemplu a fost al 8-lea copil de la o femeie casatorita, si nu era sfanta sau "devstveenita" (nush cum se traduce). Alta e ca autorii cand au zis ca Hor a fost nacut pe 25 nu au luat-o din legendele si miturile religiei eginteptenea, ci din carti ale poetilor.
Cel m ai important e ca data nasterii lui Isus Hristos nu este cunoscuta! 25 decembrie a fost decisa la o adunare a preotilor din anul 431 sub presiunea bisericii grecesti, chiar daca evreii nu sarbatoreau pe aceasta data! Ca atare primii crestini sarbatoreau mai multe ziua invierii lui Iisus (Paste), care a inlocuit Pastele iudeilor care sarbatoreau parasirea de catre poporul evreu a Egiptului.
Interesant e ca cineva a realizat un site unde se aminteste de 50 de lucruri care nu sunt demosntrate in acest film, si cel care demonstreaza una din aceste lucruri prin dovezi primeste un premiu de 250 $ ! Smile zeitgeistchallenge.com

Oricum filmul este ft intents, intr-adev ar iti propui niste intrebari, dar nu putem sa ne incredem in totalitate in vorbele unuia care vorbeste in film fara dovezi concrete! desigur exista si adevar de exemplu crucea aia cu cercul care o inconjoara! Este ft interesant si plapitant ...
eu tot caut adevarul ! Dar tot nu l-am gasit definitiv pana la urma ! TOtusi sunt un adept al stiintei ! Eu nu am nevoie sa ma duc la biserica ca sa fiu mai bun ! Pot sa ma cotrolez si singur! Sunt inca crestin pt ca, stiti mi-e greu sa ma gandesc ca toate bisericile care s-au construit, toate sumele inimginabile pe care le-a avut biserica sunt DOAR O GLUMA ! EU realizez asta, dar nu vreau sa ma gandesc la asta! TOtusi e posibil ! Inca cautam adevarul !
rococo
rococo
King of forum
King of forum

masculin
Numarul mesajelor : 502
Varsta : 33
Location : Posta Veche, Chisinau City
Data de inscriere : 06/11/2007

Sus In jos

Dumnezeu: iluzie sau realitate? - Pagina 2 Empty Re: Dumnezeu: iluzie sau realitate?

Mesaj  Petruccio Sam Ian 17, 2009 4:33 pm

Dacă preoţii au stabilit abia în anul 431 ziua naşterii lui Isus, atunci ce să credem? Dacă ei au luat această dată la întâmplare? Totuşi au trecut 400 de ani.
Uitându-mă odată la un film, am auzit următorul dialog: vine un preot la Papă şi-i spune "Papă, ce să fac, eu nu mai cred în Dumnezeu", la care Papa i-a răspuns - "Prefă-te că crezi"!
Interesant, nu? Rolling Eyes
Petruccio
Petruccio
VIP
VIP

masculin
Numarul mesajelor : 230
Varsta : 34
Location : Chisinau
Data de inscriere : 18/11/2008

Sus In jos

Dumnezeu: iluzie sau realitate? - Pagina 2 Empty Re: Dumnezeu: iluzie sau realitate?

Mesaj  rococo Sam Ian 17, 2009 9:54 pm

Petruccio a scris:Dacă preoţii au stabilit abia în anul 431 ziua naşterii lui Isus, atunci ce să credem? Dacă ei au luat această dată la întâmplare? Totuşi au trecut 400 de ani.
Uitându-mă odată la un film, am auzit următorul dialog: vine un preot la Papă şi-i spune "Papă, ce să fac, eu nu mai cred în Dumnezeu", la care Papa i-a răspuns - "Prefă-te că crezi"!
Interesant, nu? Rolling Eyes
Si asta e corect, de ce anume dupa 400 de ani...
Very Happy Drept a spus papa ! Si asha e majoritatea, se prefac ca cred! Si eu cateodata ma prefac in fata parintilor ca cred, pt ca pentru dansii e mai greu sa accepte ideile noi...
rococo
rococo
King of forum
King of forum

masculin
Numarul mesajelor : 502
Varsta : 33
Location : Posta Veche, Chisinau City
Data de inscriere : 06/11/2007

Sus In jos

Dumnezeu: iluzie sau realitate? - Pagina 2 Empty Re: Dumnezeu: iluzie sau realitate?

Mesaj  Petruccio Dum Ian 18, 2009 12:02 pm

Ai mei ştiu "concepţia" mea. Eu mă lasă pe mine să aleg. Smile
Petruccio
Petruccio
VIP
VIP

masculin
Numarul mesajelor : 230
Varsta : 34
Location : Chisinau
Data de inscriere : 18/11/2008

Sus In jos

Dumnezeu: iluzie sau realitate? - Pagina 2 Empty Creierii umani sunt programati sa creada in Dumnezeu!

Mesaj  rococo Vin Feb 06, 2009 9:01 am

Cercetatorii cred ca religia este parte a naturii umane! Mai mult, creierii umani se incapataneaza pur si simplu sa creada in existenta unui Dumnezeu!

Concluziile se bazeaza pe mai multe studii facute pe bebelusi si copii, potrivit carora creierii sunt programati sa creada ca mintea noastra este separata de trup. Asta ne permite sa credem in supranatural, sa ne cream prieteni imaginari si sa ne gandim la existenta zeilor, scrie Daily Mail.

Alte studii arata faptul ca mintea umana gandeste primordial in termeni de cauze si efecte, fapt care ne determina sa cautam un scop si un plan in orice lucru existent in natura. Astfel, copiii de 7-8 ani cred ca pietrele, raurile si pasarile au fost create cu un scop bine determinat.

In plus, se pare ca, pe masura ce inaintam in varsta ne concentram mai mult pe dimensiunea morala a credintei, decat pe partea ei supranaturala.

Cercetatorii cred, de asemenea, ca la momente de cumpana, mintea umana cedeaza tentatiei supranaturalului, fapt care ne determina probabil sa recurgem la religie pe timp de criza.

Asta nu inseamna ca Dumnezeu nu exista, a tinut sa sublinieze revista New Scientist, care a realizat studiul: "Faptul ca o credinta este sau nu adevarata este independent de raspunsul la intrebarea de ce oamenii cred in ea!".
rococo
rococo
King of forum
King of forum

masculin
Numarul mesajelor : 502
Varsta : 33
Location : Posta Veche, Chisinau City
Data de inscriere : 06/11/2007

Sus In jos

Dumnezeu: iluzie sau realitate? - Pagina 2 Empty Re: Dumnezeu: iluzie sau realitate?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum