Forumul elevilor din Colegiul Financiar-Bancar
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Dragostea - Mai exista si asa ceva?

+9
Platina
Dima
DDD_20
lencik_misterioasa
Cristina
ingeras
Kornelius
Livika
Wasea
13 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Dragostea - Mai exista si asa ceva? Empty Dragostea - Mai exista si asa ceva?

Mesaj  Wasea Lun Dec 24, 2007 7:18 pm

Iata in ultima vreme tot mai des imi pun intrebarea data... Poate nu e dragoste sau iubire... dar pur shi simplu o atractsie mai "nesanatoasa"? Oare sunt oameni care pot iubi?
Poate sunt eu prea tinar sa filosofesc pe asha teme dar oricum la moment foarte mult m-ar interesa opinia altora fatsa de tema data...
Wasea
Wasea
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 363
Varsta : 33
Location : Ryshkanovka
Data de inscriere : 05/11/2007

Sus In jos

Dragostea - Mai exista si asa ceva? Empty Re: Dragostea - Mai exista si asa ceva?

Mesaj  Livika Lun Dec 24, 2007 9:45 pm

Dragostea e un lucru rar shi foarte dificil.Sentimentele ce le traim noi,nici pe departe nu pot fi numite "dragoste".Cum apare o simpatie mai deosebita fata de cineva,se incep vorbe de felul :"Il/o iubesc nespus de mult,nu pot trai fara el/ea" shi cand dam cu capu in bara,shi el sau ea ne tradeaza atunci invinuim soarta,viata shi multe alte lucruri.Nu shtiu dak mai exista dragoste sau nu,dar speranta moare ultima......
Livika
Livika
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 101
Location : Ciokana
Data de inscriere : 07/11/2007

Sus In jos

Dragostea - Mai exista si asa ceva? Empty Re: Dragostea - Mai exista si asa ceva?

Mesaj  Wasea Lun Dec 24, 2007 10:31 pm

Livika a scris:Dragostea e un lucru rar shi foarte dificil.Sentimentele ce le traim noi,nici pe departe nu pot fi numite "dragoste".Cum apare o simpatie mai deosebita fata de cineva,se incep vorbe de felul :"Il/o iubesc nespus de mult,nu pot trai fara el/ea" shi cand dam cu capu in bara,shi el sau ea ne tradeaza atunci invinuim soarta,viata shi multe alte lucruri.Nu shtiu dak mai exista dragoste sau nu,dar speranta moare ultima......

Mdea.... Acum lumea foarte mult se "arunca" cu cuvintele "TE IUBESC", eu sincer afirm k n-am spus-o nimanui, niciodata... e ceva divin asta pentru mine care nu se spune fara o temelie!
Wasea
Wasea
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 363
Varsta : 33
Location : Ryshkanovka
Data de inscriere : 05/11/2007

Sus In jos

Dragostea - Mai exista si asa ceva? Empty Re: Dragostea - Mai exista si asa ceva?

Mesaj  Kornelius Mar Dec 25, 2007 8:43 am

Dragostea Exista!....pur si simplu voi n-o vedets/simtiti Wink
Kornelius
Kornelius
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 104
Varsta : 35
Location : CiOkAnA
Data de inscriere : 05/11/2007

Sus In jos

Dragostea - Mai exista si asa ceva? Empty Re: Dragostea - Mai exista si asa ceva?

Mesaj  ingeras Mier Dec 26, 2007 3:50 pm

,,dragostea e ceva care nu se pipaie dar se simte ,, miau spus-o multi, dar pina ce nu am dat de asa ceva, demulte ori am simpatizat ca imi parea ca deja iubesc dar de fiecare data ma inselam, nu cred ca exista dragoste, si in sensul asta la mine speranta a murit, exista doar o atractie enorma, dar nimeni niciodata nu a putut demonstra cu adevarat ce e asta dragoste, si de ce se spune anume,, dragoste,, si nu ura? straniu dar dragostea intrun fel e o inutila inkilcitura de litere care de obicei face sa sufere multe persoane. ( accentuez , e parerea mea) Laughing Embarassed Cool
ingeras
ingeras
VIP
VIP

feminin
Numarul mesajelor : 289
Varsta : 32
Location : Truseni
Data de inscriere : 16/11/2007

Sus In jos

Dragostea - Mai exista si asa ceva? Empty Re: Dragostea - Mai exista si asa ceva?

Mesaj  Wasea Mier Dec 26, 2007 8:26 pm

ingeras a scris:,,dragostea e ceva care nu se pipaie dar se simte ,, miau spus-o multi, dar pina ce nu am dat de asa ceva, demulte ori am simpatizat ca imi parea ca deja iubesc dar de fiecare data ma inselam, nu cred ca exista dragoste, si in sensul asta la mine speranta a murit, exista doar o atractie enorma, dar nimeni niciodata nu a putut demonstra cu adevarat ce e asta dragoste, si de ce se spune anume,, dragoste,, si nu ura? straniu dar dragostea intrun fel e o inutila inkilcitura de litere care de obicei face sa sufere multe persoane. ( accentuez , e parerea mea) Laughing Embarassed Cool

Eu itsi impart parerea! Wink
Wasea
Wasea
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 363
Varsta : 33
Location : Ryshkanovka
Data de inscriere : 05/11/2007

Sus In jos

Dragostea - Mai exista si asa ceva? Empty Re: Dragostea - Mai exista si asa ceva?

Mesaj  Cristina Vin Dec 28, 2007 12:53 am

Ei ce sa va zic, e complicata treaba cu dragostea,unii spun ca exista altii spun ca nu,si de fapt toate variaza in jurul propriilor trairi.Daca e sa zic de mine cred ca exista dorinta omului de a iubi+atractie fizica+nevoia de a avea pe cineva alaturi si rezulta asa numita Dragoste. Nimeni nu poate sa spuna ce e dragostea pentru fiecare e ceva aparte si personalizat.
Cuiva ii place sa fie dus de nas si o interpreteza ca dragoste,alta e batuta de iubitul ei si isi zice cum sa-l las ca eu il iubesc!!!E clar ca fiecare are o conceptie asupra dragostei.
In realitate nici Adam si Eva nu sau iubit caci ea sa lasat prada ispitei,oameni buni asa e rindul lucrurilor in viata asta,daca ar fi doar floricele roz si dragoste tot nar fi bine caci sunt oameni care au alergie la roz si la flori...cind exista o variatie intre dezamagire si dragoste e un echilibru ce te formeaza ca personalitate!Asa e bine,si nu trebuie sa ne lasam doboriti odata ce am fost dezamagiti de persoana draga,toate merg inainte si intr-un final oricum binele,dragostea plutesc asupra tot ce-i negativ!

people think positive!

p.s. Wasea in mare parte iti scriu tie rindurile de mai sus,dont give up,totul o sa fie ok!
Cristina
Cristina
Embrion
Embrion

feminin
Numarul mesajelor : 12
Varsta : 35
Location : Kishigton gone on the mission
Data de inscriere : 02/11/2007

Sus In jos

Dragostea - Mai exista si asa ceva? Empty Re: Dragostea - Mai exista si asa ceva?

Mesaj  lencik_misterioasa Joi Ian 03, 2008 12:18 pm

Wasea a scris:
ingeras a scris:,,dragostea e ceva care nu se pipaie dar se simte ,, miau spus-o multi, dar pina ce nu am dat de asa ceva, demulte ori am simpatizat ca imi parea ca deja iubesc dar de fiecare data ma inselam, nu cred ca exista dragoste, si in sensul asta la mine speranta a murit, exista doar o atractie enorma, dar nimeni niciodata nu a putut demonstra cu adevarat ce e asta dragoste, si de ce se spune anume,, dragoste,, si nu ura? straniu dar dragostea intrun fel e o inutila inkilcitura de litere care de obicei face sa sufere multe persoane. ( accentuez , e parerea mea) Laughing Embarassed Cool

Eu itsi impart parerea! Wink
exista dar nu e specifik pentru toti....numai pentru acei care doresc cu adevarat sa iubeasca
lencik_misterioasa
lencik_misterioasa
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 126
Varsta : 32
Location : Chisinau-Ciokana
Data de inscriere : 16/11/2007

Sus In jos

Dragostea - Mai exista si asa ceva? Empty Re: Dragostea - Mai exista si asa ceva?

Mesaj  ingeras Vin Ian 04, 2008 1:00 pm

lencik_misterioasa a scris:
Wasea a scris:
ingeras a scris:,,dragostea e ceva care nu se pipaie dar se simte ,, miau spus-o multi, dar pina ce nu am dat de asa ceva, demulte ori am simpatizat ca imi parea ca deja iubesc dar de fiecare data ma inselam, nu cred ca exista dragoste, si in sensul asta la mine speranta a murit, exista doar o atractie enorma, dar nimeni niciodata nu a putut demonstra cu adevarat ce e asta dragoste, si de ce se spune anume,, dragoste,, si nu ura? straniu dar dragostea intrun fel e o inutila inkilcitura de litere care de obicei face sa sufere multe persoane. ( accentuez , e parerea mea) Laughing Embarassed Cool

Eu itsi impart parerea! Wink
exista dar nu e specifik pentru toti....numai pentru acei care doresc cu adevarat sa iubeasca
, toti vor sa iubeasca, de la inceput, dar se dezamagesc si acest skop dispare de pe linia vietii, asa ca nu persoana care nu iubeste e vinovata, ca nu ar vrea , dar soarta care ii aduce in kale o multime de nenorociti care fac dragostea de rusine. Evil or Very Mad


Ultima editare efectuata de catre in Sam Ian 05, 2008 10:59 pm, editata de 1 ori
ingeras
ingeras
VIP
VIP

feminin
Numarul mesajelor : 289
Varsta : 32
Location : Truseni
Data de inscriere : 16/11/2007

Sus In jos

Dragostea - Mai exista si asa ceva? Empty Re: Dragostea - Mai exista si asa ceva?

Mesaj  DDD_20 Sam Ian 05, 2008 12:33 pm

Evident că dragostea există... Nu numai că există, dar este şi cea mai importantă în determinarea fericirii omului... Uitaţi-vă ce scrie chiar Biblia:
"Dragostea este îndelung răbdătoare, este plină de bunătate; dragostea nu este invidioasă; dragostea nu se laudă, nu se umflă de mândrie, nu se poartă necuviincios, nu caută folosul său, nu se aprinde de mânie, nu se gândeşte la rău, nu se bucură de nelegiuire, ci se bucură de adevăr, suferă toate, crede toate, nădăjduieşte toate, rabdă toate.
Dragostea nu piere niciodată. Prorociile se vor sfârşi; limbile vor înceta; cunoştinţa va avea sfârşit.
Căci cunoaştem în parte şi prorocim în parte; dar când va veni ce este desăvârşit acest „în parte” se va sfârşi.
Când eram copil, vorbeam ca un copil, simţeam ca un copil, gândeam ca un copil; când am devenit matur, am terminat cu ce era copilăresc.
Acum vedem ca într-o oglindă în chip întunecos, dar atunci vom vedea faţă în faţă; acum cunosc în parte, dar atunci voi cunoaşte deplin, cum am fost cunoscut şi eu pe deplin.
Acum deci, rămân aceste trei: Credinţa, Nădejdea şi Dragsotea; dar cea mai mare dintre ele este DRAGOSTEA."
Aţi văzut ce mesaj transmite mai ales ultima propoziţie?
I love you

Eu am fost îndrăgostită...şi sunt... Sincer, cred că acum sunt îndrăgostită mai mult ca niciodată... Dar mi se pare ca mereu spun asta... Şi totuşi... Să nu confundăm îndrăgostitul cu Dragostea adevărată...
Ca să ştim dacă ţinem cu adevărat la cineva... trebuie să dorim acestei persoane fericire... indiferent unde, cum şi cu cine...
Nu este adevărat (cel puţin aşa cred eu) că dragostea neîmpărtăşită este neapărat o dragoste neadevărată, ea poate fi o dragostea adevărată neîmpărtăşită... Aceasta e valabil dacă privim dragostea ca sentiment individual... Alta e situaţia când dragostea e privită ca comunicare între parteneri...
În fine... Concluzia este că DRAGOSTEA EXISTĂ...
DDD_20
DDD_20
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 49
Varsta : 36
Data de inscriere : 23/11/2007

Sus In jos

Dragostea - Mai exista si asa ceva? Empty Mdaaaaaaaaaaa

Mesaj  Dima Sam Ian 05, 2008 5:59 pm

Lume, matzi dat gata!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Iaqa voi parca vatzi nascut filosofi!!! Atatea afirmatzii in jurul unui cuvint pe care fiecare il intzelege in felul sau!!!

Cum putetzi afirma ca dragoste nu exista?! Cu acelashi succes putetzi spune ca nu exista orice altceva din simplul motiv ca nu atzi simtzit sau va temetzi sa o acceptazi ca atare!

Pana la urma dragostea e un sentiment - asha k nu-l ascundetzi, nu va punetzi bariere - incercatzi-l, e ceva SUPER!

Va punetzi intrebarea de ce sa sufar din cauza altuia... shi atunci va intreb eu: la ce bun mai traitzi??? Dragostea e cu atat mai puternica cu cat trairile, suferintza, simtzul absentzei etc. sunt mai puternice!!!
Asha k PEOPLE - invatzatziva sa iubitzi shi nu va temetzi de acest sentiment! Va asigur ca fiecare ditre voi il va cunoashte! lol!


I love you I love you I love you I love you I love you I love you I love you I love you I love you I love you I love you I love you I love you I love you I love you
Dima
Dima
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 278
Varsta : 36
Location : CFBC
Data de inscriere : 02/11/2007

Sus In jos

Dragostea - Mai exista si asa ceva? Empty Re: Dragostea - Mai exista si asa ceva?

Mesaj  Platina Lun Ian 07, 2008 11:22 pm

...copii vorbesc despre dragoste?...probabil de-ar citi un adult experimentat toate randurile astea--ar avea de zimbit.
...de fapt,eu una cred ca despre dragoste nu ai ce vorbi,tre s-o simti si s-o imparti cu fiinta in cauza.Unii dintre voi au ceva conceptii bine formulate,dar oricu nu e treaba noastra a vorbi d/e un sentiment,cu atit mai mult ca cei ce-l simt il venereaza in interior,iar a-l expune e ceva bizar.
Iar autorului acestui subiect ii adresez urmatoare:...''am observat ca ai tu cu tema asta ceva inconveniente din moment ce-ti pui in avatar poze cu inimi sfisiate si vrei sa afli parerea celorlalti...si totusi lasa totul in mina timpului si nu incerca a cunoste d/e viata de la altii,vei trai singur ,vei simti singur si te vei bucura in urma realizarii tale ca fiinta integra.''
Suntem copii si pina la un moment dat nu ne putem permite a afirma ipoteze cu referinta la subiect.(si nu-mi veniti cu:''dragostea nu cunoaste virsta'',caci chiar nu-si are locul)
...Adevaratele,profunde sentimente exista si au existat mereu si tind a crede ca de-ar fi si sfirsitul lumii tot vor fi oameni ce se vor tine de mina.
...de aveti dorinta de a vorbi despre iubiri si aer donat,aduceti demonstrari concrete indiferent de pozitia pe care-o ocupati.

p.s....sa nu va las impresia ca vorbesc cu nus ce simt al superioritatii,ca ar fi fals,e doar modalitatea mea de a ma exprima.

Smile

Platina
Veteran
Veteran

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 33
Data de inscriere : 15/11/2007

Sus In jos

Dragostea - Mai exista si asa ceva? Empty Re: Dragostea - Mai exista si asa ceva?

Mesaj  Kornelius Lun Ian 14, 2008 11:23 pm

I Agree with Platina! Wink
Kornelius
Kornelius
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 104
Varsta : 35
Location : CiOkAnA
Data de inscriere : 05/11/2007

Sus In jos

Dragostea - Mai exista si asa ceva? Empty Re: Dragostea - Mai exista si asa ceva?

Mesaj  Livika Mar Ian 15, 2008 3:50 pm

"...copii vorbesc despre dragoste?...probabil de-ar citi un adult experimentat toate randurile astea--ar avea de zimbit."

Aici sunt shi eu de acord cu Platina,la partea cu adultul,chiar ar zimbi.
Livika
Livika
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 101
Location : Ciokana
Data de inscriere : 07/11/2007

Sus In jos

Dragostea - Mai exista si asa ceva? Empty Re: Dragostea - Mai exista si asa ceva?

Mesaj  Dolce Dum Feb 03, 2008 4:12 pm

O lectie de dragoste!!!

Dragostea este o muzică a cărei frumuseţe nu se pierde.
Este durerea plină de dulceaţă. Este un sentiment ce odată experimentată, nicicând nu poate fi uitat.
Dacă vrei să afli despre Dragostea, ar trebui să-l întrebi pe cel ce venerează Dragostea, să întrebi privighetoarea ce s-a îndrăgostit de trandafir ori să întrebi fluturele ce-şi sacrifică viaţa pentru flacără fără să ezite.
Să nu cercetezi asupra Dragostei la alte persoane decât la îndrăgostit, căci doar el singur îţi poate spune toate cele despre Ea.
Dacă vrei să zăreşti o scânteie de iubire ar trebui să priveşti în ochii unuia intoxicat de Iubire. Atunci tu vei vedea cum intelectul, raţiunea, cunoaşterea, mintea şi gândirea au fost măturate departe şi s-au topit în Oceanul Dragostei.
Nu este deloc uşor a înţelege Iubirea, căci acest natural şi măreţ Adevăr nu poate fi descris în cuvinte.
Este un sentiment ori o emoţie pură şi delicată, ce poate fi experimentat doar de cel ce iubeşte. Este dincolo de capacitatea limbajului ori a stiloului de a o descrie în vreun grai omenesc.
Este imposibil de a-i reduce măreţia şi căldura la dimensiuni temporare. Nu este posibil de a descrie pe măsură în oricare dintre cuvintele cunoscute de om, grandoarea şi sublimul caracter al Dragostei.
Curenţii Iubirii ce îi emană îndrăgostiţii sunt răspândiţi şi influenţează fiecare colţişor al lumii. Odată întâlnit vreunul din aceşti curenţi, orice inimă este înclinată spre a se contopi în Oceanul Dragostei.
"Dragostea este adevărata trăire, este o adevărată rugăciune, este adevărata uniune".
Iubirea este deşteptată atunci când curenţii Dragostei ne cuprind inima.
Ce este Dragostea?
Este o întrebare a cărui răspuns este în mâinile îndrăgostitului. Nimeni altcineva nu poate înţelege nici măcar o mică fracţie din ea.
Dacă am să încerc să descriu mireasma parfumului a unei persoane din deşert, indiferent ce descriere împodobită sau elocventă vei oferi nu voi fi în stare să transmit mirosul. Dar cuiva căruia a fost câtuşi de puţin în contact cu florile şi crângurile, îi voi face o descriere limpede. Cel ce a simţit aroma îi va fi uşor să identifice.
Experienţa ta este doar pentru tine însăţi şi percepţia ta va fi colorată de atitudinea ta, de starea minţii, de eforturile depuse de tine în Dragoste.
Fiecare doreşte Iubirea. Dar ridică-te deasupra imaginii lucrurilor, căci ce a rămas între tine şi iubire?
Uneori, când Dragostea începe să devină netedă, vraja este îndepărtată iar viaţa devine monotonă şi rutinată. Este nevoie de un şoc pentru a rupe monotonia.
Uneori în viaţa îndrăgostitului intervine, câte o perioadă de dezamăgire. Aceasta este de dorit. Ea are un scop. Oferă şocul. După un timp petrecut în dezamăgire, intensitatea dragostei creşte.
Fiecare îndrăgostit are în faţa sa o aventură măreaţă. Acest fapt trebuie să ni-l amintim atunci când norii ascund soarele.
Această Cale, Calea Dragostei nu este pură teorie. Este o cale adevărată, un veritabil drum ce trebuie străbătut implicând desigur SINCERITATE. Nimeni nu poate pătrunde porţile adevăratei Iubiri atât timp cât mintea îşi doreşte lucruri ieftine. Cea mai mare trebuinţă pentru progresul pe Calea Dragostei este să ai o inimă curată. Nu te poţi aştepta ca un rege să intre într-o încăpere murdară. Nici măcar un câine nu stă într-un loc murdar. Atunci, cum să te aştepţi ca Dragostea să pătrundă într-o inimă cuprinsă de pofte, mânie, lăcomie, egoism?
Când un copil învaţă să meargă, fiecare căzătură este un pas spre a învăţa să meargă. Copilul nu începe să meargă de când s-a născut. El trebuie să treacă prin diferite etape pentru a învăţa să meargă.
Similar, îndrăgostitul are de trecut printr-o mulţime de etape înainte de a învăţa să iubească cu adevărat. La început, mental, refuză cu desăvârşire. Uneori există atâta nelinişte în corp încât îţi vine să fugi, să laşi totul baltă. Mintea îşi pune în faţă tot felul de piedici, îşi înfăţişează persoana iubită sub tot felul de aspecte. Ignoră-le. Sunt hăţişurile ILUZIEI. Norii se vor împrăştia. Soarele va rămâne în toată splendoarea sa. Bobocul Dragostei se va deschide.
Toate acestea sunt paşi pe Calea Dragostei. Nu poţi elimina aceste etape. Uneori suntem adevăraţi copii şi cum bine ştim, înainte de a putea alerga, copilul nu poate elimina anumite trepte ale învăţării, precum să se întindă pe jos, să stea în şezut, să cadă. Dar fiecare pas este spre înainte.
Chiar şi eşecurile noastre ne conduc spre reuşită cu condiţia să continuăm.
Cel ce nu vrea să alerge, acela nu va cădea niciodată, cel ce vrea să iubească cu adevărat acela va cunoaşte adevărata Dragoste. Motivul tău există, intenţia există, sinceritatea există pentru a realiza ţelul şi, desigur, căderile inerente sunt de asemenea acolo.
Cine se poate menţine pe Calea Dragostei în mod egal? Chiar şi trupul nostru este rezultatul atâtor confluenţe. endocrine sau psiho-sociale, spuneţi-le cum doriţi, iar acestea sunt o parte a destinului.
Lucrurile nu rămân niciodată stabile în această lume instabilă (Şi de ce ar rămâne?). Bucuriile şi tristeţile vieţii se derulează potrivit destinului nostru iar acest ciclu este în parte responsabil pentru eforturile şi eşecurile noastre, pentru intensitatea sentimentelor noastre. În ciuda acestora, îndrăgostitul îşi menţine eforturile şi lasă restul în mâinile lui Dumnezeu. Îndrăgostitul nu trebuie să se simtă descurajat, dezamăgit de eşecuri şi căzături. Ele ne oferă posibilitatea de a ne încerca puterea, capacitatea şi resursele.
Şi să nu uităm că un adevărat îndrăgostit niciodată nu se plânge. El iubeşte. Se simte cu adevărat bogat. Căci bogat este numai acel ce păstrează cu tărie în inima sa, dragostea pentru semenii săi.
Această lume, cu suferinţele ei, este o remarcabilă substanţă de curăţat. A trăi în această lume înseamnă a învăţa, mai curând ori mai târziu lecţiile dure ce înconvoaie ego-ul nostru şi ne învaţă că umilinţa este necesară înainte ca iubirea să se poată naşte. Aceasta ne va fi de un mare ajutor în a duce o viaţă cinstită, de a nu răni sentimentele nici unei fiinţe.
Un lucru ce îl vom învăţa este, trăieşte şi lasă să trăiască. Jumătate din nefericirea noastră vine din sentimentul că oamenii ar trebui să fie mai buni decât sunt în realitate.
Ar trebui să învăţăm să acceptăm imperfecţiunile acestei lumi, ale oamenilor şi să încercăm să ne corectăm noi înşine, în loc de a ne face merituoşi la lucrurile mai bune.
Dacă noi înşine desconsiderăm greşelile, lipsurile noastre, atunci nu suntem în poziţia de a-i învăţa pe alţii cum să facă bine. Dar dacă într-adevăr avem dragoste în noi, ce este în jurul nostru va fi automat bun, va fi "contaminat" tot fără să spunem un cuvânt. Atunci, totul ne vine înapoi ca ajutor, ca sprijin în tot ceea ce facem. Astfel, dragostea este chiar înlăuntrul nostru.
Cel ce iubeşte cu adevărat nu îşi permite să-şi irosească timpul frământându-se pentru probleme mărunte. Chiar lucrurile ce atârnă greu numai au puterea de a-i tulbura ori să-l facă să-şi piardă echilibrul. Îndrăgostitul iubeşte. El nu se mâniază. Dacă poţi realiza ce dăunător este chiar şi un singur val de mânie pentru sănătatea fizică cu atât mai mult pentru spirit, nu vei mai căuta nicicând vreo valoare a acelei pagube.
Adesea, îndrăgostitul afirmă că este cel mai mizerabil om de pe (lume) pământ. Dar cred că un îndrăgostit este unul dintre cei mai binecuvântaţi şi mai norocoşi dintre oamenii ce trăiesc pe acest pământ.
Priveşte în jurul tău, îndrăgostitule! Din milioanele de suflete tu eşti unul din cei câţiva ce au găsit uitata Cale a Dragostei.
Înlătură-ţi ciudata atitudine a minţii. Este uşor să fii fericit şi zâmbitor. Ca şi cum te-ai încrunta ori te-ai agita. Nu-ţi trebuie decât puţină gândire clară. Şi nu uita nicicând că, îndrăgostiţii sunt cavaleri ai Luminii.
Dragostea este cel mai de preţ lucru din viaţă. Ea înfrumuseţează sufletul. Prin dragoste sufletul capătă strălucire şi lumina ei răzbate de pe chipul celui îndrăgostit.
Atunci când devii un îndrăgostit, adevărata bătălie a început. Te lupţi cu tine însuţi. Te reconstruieşti. Este o bravă şi hotărâtă bătălie. Să nu disperi ori să dezertezi din "postul" tău. Dăruieşte-ţi Dragostei, trupul, mintea şi sufletul. Bătălia este insuportabilă dar recompensa este măreaţă, la fel, victoria este sigură. Tu vei învinge iar ego-ul tău va fi complet supus. Dragostea este cu tine, oriunde te-ai afla, ca să te ghideze, deci nu lăsa disperarea şi deznădejdea să te cuprindă.
Când o să-nţelegi iubirea, lacrimile Te vor copleşi
Lacrimi de iubire şi de bucurie.
Dolce
Dolce
Pioner
Pioner

feminin
Numarul mesajelor : 79
Varsta : 33
Location : Chisinau
Data de inscriere : 30/01/2008

Sus In jos

Dragostea - Mai exista si asa ceva? Empty Re: Dragostea - Mai exista si asa ceva?

Mesaj  max.@ Dum Feb 03, 2008 4:15 pm

Dolce a scris:O lectie de dragoste!!!


mult de citit Laughing
max.@
max.@
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 132
Varsta : 32
Location : Buicani
Data de inscriere : 02/02/2008

Sus In jos

Dragostea - Mai exista si asa ceva? Empty Re: Dragostea - Mai exista si asa ceva?

Mesaj  Dima Dum Feb 03, 2008 4:16 pm

Tu chiar crezi ca cineva va avea rabdare sa citeasca toata povestea???? Shocked Laughing
Dima
Dima
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 278
Varsta : 36
Location : CFBC
Data de inscriere : 02/11/2007

Sus In jos

Dragostea - Mai exista si asa ceva? Empty simplu :P

Mesaj  max.@ Dum Feb 03, 2008 4:19 pm

As vrea sa fiu o floare pe care so mirosi,
As vrea sa fiu o lacrima in okii tai frumosi,
As vrea sa fiu lumina pe care s-o aprinzi,
As vrea sa fiu o perna pe care s-o cuprinzi,
As vrea sa fiu o slova soptita doaar de tine,
As vrea sa fiu padure sa odihneshti in mine,
As vrea sa fiu icoana la care sa ten-kini,
As vrea sa fiu un cintek pe kare sa-l inghini,
As vrea sa fiu luceafar calaea sati luminez,
As vrea sa fiu o carte pe care so pastrezi,
As vrea sa fiu un inger ce-n visul tau coboara,
As vrea sa fiu o stea sa ma priveshti spre seara,
As vrea sa fiu un basm pe care sa-l citeshti,
As vrea sa fiu baiatul pe care il iubeeshti!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
max.@
max.@
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 132
Varsta : 32
Location : Buicani
Data de inscriere : 02/02/2008

Sus In jos

Dragostea - Mai exista si asa ceva? Empty Re: Dragostea - Mai exista si asa ceva?

Mesaj  Dima Dum Feb 03, 2008 4:25 pm

Max, asta-i o dedicatzie cuiva anume??? Wink
Dima
Dima
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 278
Varsta : 36
Location : CFBC
Data de inscriere : 02/11/2007

Sus In jos

Dragostea - Mai exista si asa ceva? Empty Re: Dragostea - Mai exista si asa ceva?

Mesaj  max.@ Dum Feb 03, 2008 4:26 pm

Dima a scris:Max, asta-i o dedicatzie cuiva anume??? Wink



ggg nu pre anume da frumos ashai ?Smile
max.@
max.@
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 132
Varsta : 32
Location : Buicani
Data de inscriere : 02/02/2008

Sus In jos

Dragostea - Mai exista si asa ceva? Empty Re: Dragostea - Mai exista si asa ceva?

Mesaj  Dolce Dum Feb 03, 2008 5:03 pm

foarte frumos Smile si k intotdeauna romantik I love you
Dolce
Dolce
Pioner
Pioner

feminin
Numarul mesajelor : 79
Varsta : 33
Location : Chisinau
Data de inscriere : 30/01/2008

Sus In jos

Dragostea - Mai exista si asa ceva? Empty Re: Dragostea - Mai exista si asa ceva?

Mesaj  max.@ Dum Feb 03, 2008 5:05 pm

Dolce a scris:foarte frumos Smile si k intotdeauna romantik I love you



romantik poezia ori eu Twisted Evil Laughing lol! lol! lol! lol!
max.@
max.@
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 132
Varsta : 32
Location : Buicani
Data de inscriere : 02/02/2008

Sus In jos

Dragostea - Mai exista si asa ceva? Empty Re: Dragostea - Mai exista si asa ceva?

Mesaj  Dolce Dum Feb 03, 2008 5:09 pm

si poezia si autoru Razz
Dolce
Dolce
Pioner
Pioner

feminin
Numarul mesajelor : 79
Varsta : 33
Location : Chisinau
Data de inscriere : 30/01/2008

Sus In jos

Dragostea - Mai exista si asa ceva? Empty ...........

Mesaj  max.@ Dum Feb 03, 2008 5:14 pm

Я ЛЮБЛЮ ТЕБЯ...

Я люблю тебя в дальнем вагоне,
В жёлтом комнатном нимбе огня.
Словно танец и словно погоня,
Ты летишь по ночам сквозь меня.

Я люблю тебя - чёрной от света,
Прямо бьющего в скулы и в лоб.
Не в Москве - так когда-то и где-то
Всё равно это сбыться могло б.

Я люблю тебя в жаркой постели,
В тот преданьем захватанный миг,
Когда руки сплелись и истлели
В обожанье объятий немых.

Я тебя не забуду за то, что
Есть на свете театры, дожди,
Память, музыка, дальняя почта...
И за всё. Что ещё. Впереди.
max.@
max.@
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 132
Varsta : 32
Location : Buicani
Data de inscriere : 02/02/2008

Sus In jos

Dragostea - Mai exista si asa ceva? Empty Re: Dragostea - Mai exista si asa ceva?

Mesaj  Dolce Dum Feb 03, 2008 5:17 pm

apropo Max imi place avataru tau Smile....iti sta bine cu stikla de bere in mina si cu paharu Smile
Dolce
Dolce
Pioner
Pioner

feminin
Numarul mesajelor : 79
Varsta : 33
Location : Chisinau
Data de inscriere : 30/01/2008

Sus In jos

Dragostea - Mai exista si asa ceva? Empty Re: Dragostea - Mai exista si asa ceva?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum