Forumul elevilor din Colegiul Financiar-Bancar
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cum este vazuta Moldova peste hotare...

+6
Livika
MIRCIK *
N_exe
n_p
Wasea
Romka
10 participanți

In jos

Cum este vazuta Moldova peste hotare... Empty Cum este vazuta Moldova peste hotare...

Mesaj  Romka Sam Noi 03, 2007 11:03 am

Multi dintre noi studentii au unul sau ambii parinti plecati peste hotare ca sa reuseasca sa ne intretina necesitatile noastre de bani. Cum este vazuta Moldova in chii celor din occident?
Romka
Romka
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 228
Varsta : 35
Data de inscriere : 02/11/2007

http://www.gpiholding.com/

Sus In jos

Cum este vazuta Moldova peste hotare... Empty Re: Cum este vazuta Moldova peste hotare...

Mesaj  Wasea Lun Noi 05, 2007 11:05 pm

majoritatea nici nu shtiu de asha tsara, dar cind vin aici pai nu vreu sa se duca!!! (exemplu finul meu care e francez)
Wasea
Wasea
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 363
Varsta : 33
Location : Ryshkanovka
Data de inscriere : 05/11/2007

Sus In jos

Cum este vazuta Moldova peste hotare... Empty Re: Cum este vazuta Moldova peste hotare...

Mesaj  n_p Dum Noi 11, 2007 12:37 am

Laughing shtii cum ka "MOLDAVASHKI" .......... RABOCII KLASS+ LA ASTA O4ENI DISHOVIJ
n_p
n_p
Pioner
Pioner

feminin
Numarul mesajelor : 93
Location : Transnistriya
Data de inscriere : 10/11/2007

Sus In jos

Cum este vazuta Moldova peste hotare... Empty Re: Cum este vazuta Moldova peste hotare...

Mesaj  N_exe Vin Noi 23, 2007 11:21 pm

Moldova are un singur minus: SOCIETATEA
N_exe
N_exe
Junior
Junior

masculin
Numarul mesajelor : 33
Varsta : 34
Location : Posta Veke
Data de inscriere : 23/11/2007

Sus In jos

Cum este vazuta Moldova peste hotare... Empty Re: Cum este vazuta Moldova peste hotare...

Mesaj  n_p Vin Noi 23, 2007 11:56 pm

N_exe a scris:Moldova are un singur minus: SOCIETATEA
hah, shi numai asta are MLDOVA! Sad
n_p
n_p
Pioner
Pioner

feminin
Numarul mesajelor : 93
Location : Transnistriya
Data de inscriere : 10/11/2007

Sus In jos

Cum este vazuta Moldova peste hotare... Empty Re: Cum este vazuta Moldova peste hotare...

Mesaj  MIRCIK * Sam Ian 19, 2008 1:29 am

R.Moldova este vazuta ca o tara care nu cam se ispraveste cu problemele sale interne !!!
Impresia lor cind ele se afla in tara o zi doua este buna chear minunat tot practic ca la dinsi ..... !!!
Dar peurma toti observa ca nu e cam asa cum pare strada Stefa cel Mare !!!
Majoritatea se mira de persoanele care stau la conducere si mai ales de o buna parte care nici nu cunosc limba tarii *romana* !!!
MIRCIK *
MIRCIK *
Bebe
Bebe

masculin
Numarul mesajelor : 24
Varsta : 33
Location : CFBC
Data de inscriere : 18/01/2008

Sus In jos

Cum este vazuta Moldova peste hotare... Empty Re: Cum este vazuta Moldova peste hotare...

Mesaj  Livika Mier Feb 27, 2008 10:28 pm

N_exe a scris:Moldova are un singur minus: SOCIETATEA

Intr-adevar,societatea............nu Moldova e vinovata p/u situatia in care traim,ci insashi mentalitatea noastra,a locuitorilor ei.Plus la asta ar mai fi faptul ca suntem tradati pe la spate de cei pe care i-am ales shi suntem condushi de persoane din umbra,care nu ishi arata diect identitatea.
Livika
Livika
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 101
Location : Ciokana
Data de inscriere : 07/11/2007

Sus In jos

Cum este vazuta Moldova peste hotare... Empty ...

Mesaj  dumi Vin Mar 14, 2008 1:05 pm

Livika a scris:
N_exe a scris:Moldova are un singur minus: SOCIETATEA

Intr-adevar,societatea............nu Moldova e vinovata p/u situatia in care traim,ci insashi mentalitatea noastra,a locuitorilor ei.Plus la asta ar mai fi faptul ca suntem tradati pe la spate de cei pe care i-am ales shi suntem condushi de persoane din umbra,care nu ishi arata diect identitatea.

de ce afirmi ca nu isi arata identitatea? si-o arata inca foarte bine ,prin actiunile presedintelui, parlamentului, guvernului samd
toate acestea se demostreaza prin societatea moldoveneasca lipsita de gandire, lipsita de aparare, lipsita de drepturi

PS: moldova e cunoscuta peste hotare ca un fost depozit de alimente a urss (vorbele lui jirinovschi), care depinde in totalitate de rusia, adica un mic teritoriu fara nimic de pret, fara energie electrica, fara gaze naturale, fara nimic, plus la asta cica isi pastreaza neutralitate (prostii)
dumi
dumi
Pioner
Pioner

feminin
Numarul mesajelor : 51
Varsta : 36
Location : Chisinau... asem
Data de inscriere : 03/02/2008

Sus In jos

Cum este vazuta Moldova peste hotare... Empty Re: Cum este vazuta Moldova peste hotare...

Mesaj  rococo Sam Mar 15, 2008 12:20 am

Ai perfecta dreptate dumi!! Eu cand aud de "neutralitate prevazuta de Constitutie" imi vine sa sparg TV-ul! Care naiba neutralitate daca Moldova o este "staff"-ul de servitori al Rusiei, iar Voronin e administratorul lor! pig
rococo
rococo
King of forum
King of forum

masculin
Numarul mesajelor : 502
Varsta : 33
Location : Posta Veche, Chisinau City
Data de inscriere : 06/11/2007

Sus In jos

Cum este vazuta Moldova peste hotare... Empty Re: Cum este vazuta Moldova peste hotare...

Mesaj  Livika Sam Mar 15, 2008 2:27 pm

p/u ca ati pomenit de neutralitate.................

"Întrebat dacă nu este deranjat de faptul că în cazul acceptării Ucrainei în NATO, Moldova va fi prinsă între state membre ale NATO, ţinându-se cont şi de faptul că România face deja parte din Alianţă, şeful statului moldovean a menţionat în interviul citat că „geografia nu poate fi schimbată”. “Vom deveni o zonă de tampon cu statut neutru”, a precizat Vladimir Voronin"

Sursa: Deutsche Welle, Vitalie Călugăreanu
Livika
Livika
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 101
Location : Ciokana
Data de inscriere : 07/11/2007

Sus In jos

Cum este vazuta Moldova peste hotare... Empty Re: Cum este vazuta Moldova peste hotare...

Mesaj  dumi Sam Mar 15, 2008 3:26 pm

pur si simplu voronin vrea sa pastreze aparentele, dar ca atare moldova isi are pozitia sa - ca stat dependent de rusia, si asta deja nu e neutralitate
dumi
dumi
Pioner
Pioner

feminin
Numarul mesajelor : 51
Varsta : 36
Location : Chisinau... asem
Data de inscriere : 03/02/2008

Sus In jos

Cum este vazuta Moldova peste hotare... Empty Re: Cum este vazuta Moldova peste hotare...

Mesaj  DDD_20 Sam Mar 15, 2008 8:31 pm

Moldova este considerată de unele ţări ca fiind o ţară foarte săracă, atât de săracă încât nu se ştie pe aici ce înseamnă internet sau telefon mobil... Unii străini amarnic se mai înşeală, mai ales dacă nimeresc la o nuntă moldovenească... Very Happy
DDD_20
DDD_20
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 49
Varsta : 36
Data de inscriere : 23/11/2007

Sus In jos

Cum este vazuta Moldova peste hotare... Empty Re: Cum este vazuta Moldova peste hotare...

Mesaj  Livika Sam Mar 15, 2008 10:45 pm

DDD_20 a scris:Moldova este considerată de unele ţări ca fiind o ţară foarte săracă, atât de săracă încât nu se ştie pe aici ce înseamnă internet sau telefon mobil... Unii străini amarnic se mai înşeală, mai ales dacă nimeresc la o nuntă moldovenească... Very Happy

Da da,de acord,nishte cunoscuti care au fost peste hotare,in Grecia mai bine zis,spuneau cum ca grecii ne iau in deridere,muncim un an shi toti banii pe care i-am obtinut muncind,departe de familie,ii dam pe o nunta,"ca la moldoveni".
Livika
Livika
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 101
Location : Ciokana
Data de inscriere : 07/11/2007

Sus In jos

Cum este vazuta Moldova peste hotare... Empty Re: Cum este vazuta Moldova peste hotare...

Mesaj  Trk Sam Apr 05, 2008 8:07 pm

La mine mama a fost plecata in SUA pentru citava ani ,iar cind sa intors ea parut ca sa intors in secolul 17 amu treb sa ai imaginatie cum e acolo si sa compari ce se face aici .. ) dar acolo societatea e cu mult diferita ca la noi , chiar de luat mai multe state care fac parte si din EU societatea tarilor a celea si societatea R.M. de parca ar fi cerul si pamintul ...
Trk
Trk
Pioner
Pioner

masculin
Numarul mesajelor : 64
Varsta : 32
Location : Chisinau City,Undeva pe la Ciocana )
Data de inscriere : 25/03/2008

Sus In jos

Cum este vazuta Moldova peste hotare... Empty Re: Cum este vazuta Moldova peste hotare...

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum