Forumul elevilor din Colegiul Financiar-Bancar
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pentru ce ne trebuie skoala?

+11
Sat
god_father
n_p
Livika
Kornelius
Platina
Dima
lencik_misterioasa
Romka
Wasea
ingeras
15 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Pentru ce ne trebuie skoala? Empty Pentru ce ne trebuie skoala?

Mesaj  ingeras Sam Noi 17, 2007 9:26 pm

Cea mai grea intrebare existenta. cine ma poate ajuta sa primesc un raspuns? Twisted Evil
ingeras
ingeras
VIP
VIP

feminin
Numarul mesajelor : 289
Varsta : 32
Location : Truseni
Data de inscriere : 16/11/2007

Sus In jos

Pentru ce ne trebuie skoala? Empty Re: Pentru ce ne trebuie skoala?

Mesaj  Wasea Sam Noi 17, 2007 9:29 pm

lenutza-super a scris:Cea mai grea intrebare existenta. cine ma poate ajuta sa primesc un raspuns? Twisted Evil

pot sa constatez ca eshti anul I... totul deabia se-ncepe!
Wasea
Wasea
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 363
Varsta : 33
Location : Ryshkanovka
Data de inscriere : 05/11/2007

Sus In jos

Pentru ce ne trebuie skoala? Empty Re: Pentru ce ne trebuie skoala?

Mesaj  ingeras Sam Noi 17, 2007 9:33 pm

Wasea a scris:
lenutza-super a scris:Cea mai grea intrebare existenta. cine ma poate ajuta sa primesc un raspuns? Twisted Evil

pot sa constatez ca eshti anul I... totul deabia se-ncepe!
Da sunt anul intii , dar aceasta intrebare a aparut inka din clasa a 4
ingeras
ingeras
VIP
VIP

feminin
Numarul mesajelor : 289
Varsta : 32
Location : Truseni
Data de inscriere : 16/11/2007

Sus In jos

Pentru ce ne trebuie skoala? Empty Re: Pentru ce ne trebuie skoala?

Mesaj  Wasea Sam Noi 17, 2007 9:50 pm

lenutza-super a scris:
Da sunt anul intii , dar aceasta intrebare a aparut inka din clasa a 4

blin, rju ne mogu!!! citeshte comentul meu din topicul cu da s ma jelui shi ai sa vezi...
Wasea
Wasea
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 363
Varsta : 33
Location : Ryshkanovka
Data de inscriere : 05/11/2007

Sus In jos

Pentru ce ne trebuie skoala? Empty Re: Pentru ce ne trebuie skoala?

Mesaj  Romka Dum Noi 18, 2007 12:04 am

Eu am citit o carte, pe care v-o recomand si voua, in care ideea principala este urmatoarea, atentie!! : "Daca vrei sa fii bogat nu te du la scoala!" E scrisa de un american multi-milionar Robert Kiyosaki. El explica ca sistemul scolar din toata lumea, pregateste muncitori, robi, si oameni care niciodata nu vor scapa de problemele financiare din viata lor. Iar profesorii nostri nu fac altceva decit sa ne invete ceea ce stiu ei - materii si teorii care cu nimic nu ajuta la o viatsa fericita si indestulata, ceea de ce duc si ei lipsa, defapt.

Mai mult decit atit, autorul ii critica pe parintsii care zic copiilor lor: "Romcik, du-te la scoala si ia note bune daca vrei sa-ti gasesti un serviciu bun in viatsa!" El zice ca parintii ii indreapta astfel pe copii lor pe acelasi drum pe care merg ei - plin de griji, neajunsuri, serviciu neplacut, si probleme legate de bani.

Un alt lucru care ne va da de gindit este ca, conform unei analize facute de careva organizatii, in SUA majoritatea oamenilor cu studii superioare lucreza anajati la oameni care niciodata nu au facut o universitate sau nici macar nu au terminat scoala.

Asadar fratilor, concluzia e clara: scoala-i levyi variant.

PS: Lencik, super tema!
Romka
Romka
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 228
Varsta : 35
Data de inscriere : 02/11/2007

http://www.gpiholding.com/

Sus In jos

Pentru ce ne trebuie skoala? Empty Re: Pentru ce ne trebuie skoala?

Mesaj  lencik_misterioasa Lun Noi 19, 2007 5:22 pm

Romka a scris:Eu am citit o carte, pe care v-o recomand si voua, in care ideea principala este urmatoarea, atentie!! : "Daca vrei sa fii bogat nu te du la scoala!" E scrisa de un american multi-milionar Robert Kiyosaki. El explica ca sistemul scolar din toata lumea, pregateste muncitori, robi, si oameni care niciodata nu vor scapa de problemele financiare din viata lor. Iar profesorii nostri nu fac altceva decit sa ne invete ceea ce stiu ei - materii si teorii care cu nimic nu ajuta la o viatsa fericita si indestulata, ceea de ce duc si ei lipsa, defapt.

Mai mult decit atit, autorul ii critica pe parintsii care zic copiilor lor: "Romcik, du-te la scoala si ia note bune daca vrei sa-ti gasesti un serviciu bun in viatsa!" El zice ca parintii ii indreapta astfel pe copii lor pe acelasi drum pe care merg ei - plin de griji, neajunsuri, serviciu neplacut, si probleme legate de bani.

Un alt lucru care ne va da de gindit este ca, conform unei analize facute de careva organizatii, in SUA majoritatea oamenilor cu studii superioare lucreza anajati la oameni care niciodata nu au facut o universitate sau nici macar nu au terminat scoala.

Asadar fratilor, concluzia e clara: scoala-i levyi variant.

PS: Lencik, super tema!
Romka....sunt intru totul de acord ku tine.......dar ce sa facem trebuie sa invatam.....esti de acord ku mine? Question Question
lencik_misterioasa
lencik_misterioasa
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 126
Varsta : 32
Location : Chisinau-Ciokana
Data de inscriere : 16/11/2007

Sus In jos

Pentru ce ne trebuie skoala? Empty Re: Pentru ce ne trebuie skoala?

Mesaj  Romka Lun Noi 19, 2007 6:16 pm

De acord! Trebuie de invatsat, numai ca nu ceea ce ni se preda noua in ziua de azi!
Romka
Romka
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 228
Varsta : 35
Data de inscriere : 02/11/2007

http://www.gpiholding.com/

Sus In jos

Pentru ce ne trebuie skoala? Empty Re: Pentru ce ne trebuie skoala?

Mesaj  lencik_misterioasa Lun Noi 19, 2007 6:30 pm

Romka a scris:De acord! Trebuie de invatsat, numai ca nu ceea ce ni se preda noua in ziua de azi!
foarte corect.......
lencik_misterioasa
lencik_misterioasa
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 126
Varsta : 32
Location : Chisinau-Ciokana
Data de inscriere : 16/11/2007

Sus In jos

Pentru ce ne trebuie skoala? Empty !!!

Mesaj  Dima Lun Noi 19, 2007 11:17 pm

Oameni, da voi incercati sa luati de la scoala doar ceea ce va trebuie! Nu vreau sa spun ca trebuie de invatat putin!

Ideea e ca in viata trebuie sa shtii sa te descurci, nu trebuie sa zubreshti cum sa te comporti in viatza!!! Laughing
Dima
Dima
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 278
Varsta : 36
Location : CFBC
Data de inscriere : 02/11/2007

Sus In jos

Pentru ce ne trebuie skoala? Empty Re: Pentru ce ne trebuie skoala?

Mesaj  Platina Mar Noi 20, 2007 1:39 am

.....scuze,dar intrebarea din titlu' e deplasata rau de tot....
am mult prea multe de spus la subiect,nu are rost sa insir aici teoria mea,dar cert e ca atunci kind pui intrebarea data,e evident ca ai ceva probleme serioase....
Oameni,tindeti spre maturitate,infantilismul stagneaza ratiunea si buna-judecata...

Platina
Veteran
Veteran

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 33
Data de inscriere : 15/11/2007

Sus In jos

Pentru ce ne trebuie skoala? Empty Re: Pentru ce ne trebuie skoala?

Mesaj  Kornelius Mar Noi 20, 2007 2:52 pm

hEHE!
mai bine tak Very Happy
Kornelius
Kornelius
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 104
Varsta : 35
Location : CiOkAnA
Data de inscriere : 05/11/2007

Sus In jos

Pentru ce ne trebuie skoala? Empty Re: Pentru ce ne trebuie skoala?

Mesaj  ingeras Mar Noi 20, 2007 6:33 pm

Platina a scris:.....scuze,dar intrebarea din titlu' e deplasata rau de tot....
am mult prea multe de spus la subiect,nu are rost sa insir aici teoria mea,dar cert e ca atunci kind pui intrebarea data,e evident ca ai ceva probleme serioase....
Oameni,tindeti spre maturitate,infantilismul stagneaza ratiunea si buna-judecata...
, nu am pus intrebarea doar din faptul ca urasc scoala ci ca vreau sa aflu parerea tuturor despre acest subiect, nu va pun pe nimeni sa fiti kontra, soory daca cineva na intele corect Sad
ingeras
ingeras
VIP
VIP

feminin
Numarul mesajelor : 289
Varsta : 32
Location : Truseni
Data de inscriere : 16/11/2007

Sus In jos

Pentru ce ne trebuie skoala? Empty Re: Pentru ce ne trebuie skoala?

Mesaj  Platina Mar Noi 20, 2007 11:48 pm

lenutza-super a scris:
Platina a scris:.....scuze,dar intrebarea din titlu' e deplasata rau de tot....
am mult prea multe de spus la subiect,nu are rost sa insir aici teoria mea,dar cert e ca atunci kind pui intrebarea data,e evident ca ai ceva probleme serioase....
Oameni,tindeti spre maturitate,infantilismul stagneaza ratiunea si buna-judecata...
, nu am pus intrebarea doar din faptul ca urasc scoala ci ca vreau sa aflu parerea tuturor despre acest subiect, nu va pun pe nimeni sa fiti kontra, soory daca cineva na intele corect Sad

de ce urasti scoala?!?!?!?!!?!?!?!!?!?!?

pur si simplu privesti gresit lucrurile...ia-o din alt unghi,gaseste-i parti bune si nu te fixa pe ceea ce-ti displace...fiecare simte si gindeste ce vrea,mintea omului nu are limite in capacitate si forta,regaseste-te!
iti doresc viziuni ce te-ar satisface si ce nu ar implica ''ura'',mai ales de scoala...tre' sa apreciezi lucrurile cupa ceea ce ''ofera'',nu dupa ceea ce iti ''iau''....
la scoala inveti,fiece obstacol,orikit de prostesc nu ti s-ar putea parea e un pas in ''cartea''spre supravetuire,,,,asa e viata,iar oamenii destepti se nasc astfel doar in numar minim,ceilalti tre sa tinda a ajunge ca ei:)...

bafta,sincer....incearca sa privesti din alt unghi,atit tot...

Platina
Veteran
Veteran

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 33
Data de inscriere : 15/11/2007

Sus In jos

Pentru ce ne trebuie skoala? Empty Re: Pentru ce ne trebuie skoala?

Mesaj  Livika Mier Noi 21, 2007 3:44 pm

Dima a scris:Oameni, da voi incercati sa luati de la scoala doar ceea ce va trebuie! Nu vreau sa spun ca trebuie de invatat putin!

Ideea e ca in viata trebuie sa shtii sa te descurci, nu trebuie sa zubreshti cum sa te comporti in viatza!!! Laughing
+1 foarte de acord,plus la shkoala invatam multe,in sens ca dupa sistemu de invatamint din Moldova invatam de toate insa nu ceea ce cu adevarat ne-ar placea shi ne-ar fi de folos,invatam ca trebuie Exclamation
Livika
Livika
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 101
Location : Ciokana
Data de inscriere : 07/11/2007

Sus In jos

Pentru ce ne trebuie skoala? Empty Re: Pentru ce ne trebuie skoala?

Mesaj  n_p Vin Noi 23, 2007 11:48 pm

ehhhhhhhhhhhh va veni timpool shi ne va rupe sa ne intoar4em la skoala! sa invatsam........atunci vom shi intdelege p-u ce ne trebuie shkoala Wink
n_p
n_p
Pioner
Pioner

feminin
Numarul mesajelor : 93
Location : Transnistriya
Data de inscriere : 10/11/2007

Sus In jos

Pentru ce ne trebuie skoala? Empty Re: Pentru ce ne trebuie skoala?

Mesaj  Wasea Sam Noi 24, 2007 1:01 am

Platina-> tu ca deobicei eshti in apele tale, nishte idei profune shi filosofice...

v-a veni timpul cind vom vrea la shcoala, chiar shi la obiectele pe care le uram...
Wasea
Wasea
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 363
Varsta : 33
Location : Ryshkanovka
Data de inscriere : 05/11/2007

Sus In jos

Pentru ce ne trebuie skoala? Empty Re: Pentru ce ne trebuie skoala?

Mesaj  ingeras Mar Ian 22, 2008 11:05 pm

scoala.... ceva fara de care nu cred ca mias imagina ziua, sa nu ma scol dimineata, sa numi fie somn la ore, sa nu intirzii la ore, sa nu alerg din camin pina la etajul 3 caci ma chemat Domnul Slepuhin, asta e viata e circuitul ei, fara de care cred ca nu as putea sa ma descurc. Laughing cheers
ingeras
ingeras
VIP
VIP

feminin
Numarul mesajelor : 289
Varsta : 32
Location : Truseni
Data de inscriere : 16/11/2007

Sus In jos

Pentru ce ne trebuie skoala? Empty Scoala

Mesaj  god_father Mar Feb 05, 2008 12:24 am

Scoala intro oarecare masura este pierdere de timp... sunt multe perechi la care dormi, fara ati pasa de ceea ce se vorbeste si nu din cauza ca ai fi lenes ci pentru ca se discuta atitea lucruri care nu au vreo tangenta cu viata noastra reala...
daca as avea posibilitate mas transfera la fara fregventa, as cistiga foarte mult timp..
god_father
god_father
VIP
VIP

masculin
Numarul mesajelor : 274
Varsta : 32
Location : Poşta Veche
Data de inscriere : 20/11/2007

Sus In jos

Pentru ce ne trebuie skoala? Empty Re: Pentru ce ne trebuie skoala?

Mesaj  Dima Mar Feb 05, 2008 11:31 pm

god_father a scris:Scoala intro oarecare masura este pierdere de timp... sunt multe perechi la care dormi, fara ati pasa de ceea ce se vorbeste si nu din cauza ca ai fi lenes ci pentru ca se discuta atitea lucruri care nu au vreo tangenta cu viata noastra reala...
daca as avea posibilitate mas transfera la fara fregventa, as cistiga foarte mult timp..

Nu ai decat sa o faci, care-i problema???? Rolling Eyes
Dima
Dima
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 278
Varsta : 36
Location : CFBC
Data de inscriere : 02/11/2007

Sus In jos

Pentru ce ne trebuie skoala? Empty Re: Pentru ce ne trebuie skoala?

Mesaj  Sat Mar Feb 19, 2008 5:37 pm

Eu am citit o carte, pe care v-o recomand si voua, in care ideea principala este urmatoarea, atentie!! : "Daca vrei sa fii bogat nu te du la scoala!" E scrisa de un american multi-milionar Robert Kiyosaki. El explica ca sistemul scolar din toata lumea, pregateste muncitori, robi, si oameni care niciodata nu vor scapa de problemele financiare din viata lor. Iar profesorii nostri nu fac altceva decit sa ne invete ceea ce stiu ei - materii si teorii care cu nimic nu ajuta la o viatsa fericita si indestulata, ceea de ce duc si ei lipsa, defapt.


hehe Smile cool
Sat
Sat
Bebe
Bebe

feminin
Numarul mesajelor : 18
Data de inscriere : 21/11/2007

Sus In jos

Pentru ce ne trebuie skoala? Empty Re: Pentru ce ne trebuie skoala?

Mesaj  rococo Sam Feb 23, 2008 1:32 am

Duceti-va in orice tara din Vest la scoala!!! Acolo e rai nu altceva!! Voi stiti ca elevii din Finlanda isi aleg singuri obiectele pe care le studiaza???
Este pur si simplu fantastic sa mergi la scoala!! PROBLEMA E SISTEMUL!!!
rococo
rococo
King of forum
King of forum

masculin
Numarul mesajelor : 502
Varsta : 33
Location : Posta Veche, Chisinau City
Data de inscriere : 06/11/2007

Sus In jos

Pentru ce ne trebuie skoala? Empty Re: Pentru ce ne trebuie skoala?

Mesaj  adriancik92 Dum Noi 23, 2008 7:45 pm

Romka a scris:Eu am citit o carte, pe care v-o recomand si voua, in care ideea principala este urmatoarea, atentie!! : "Daca vrei sa fii bogat nu te du la scoala!" E scrisa de un american multi-milionar Robert Kiyosaki. El explica ca sistemul scolar din toata lumea, pregateste muncitori, robi, si oameni care niciodata nu vor scapa de problemele financiare din viata lor. Iar profesorii nostri nu fac altceva decit sa ne invete ceea ce stiu ei - materii si teorii care cu nimic nu ajuta la o viatsa fericita si indestulata, ceea de ce duc si ei lipsa, defapt.

Mai mult decit atit, autorul ii critica pe parintsii care zic copiilor lor: "Romcik, du-te la scoala si ia note bune daca vrei sa-ti gasesti un serviciu bun in viatsa!" El zice ca parintii ii indreapta astfel pe copii lor pe acelasi drum pe care merg ei - plin de griji, neajunsuri, serviciu neplacut, si probleme legate de bani.

Un alt lucru care ne va da de gindit este ca, conform unei analize facute de careva organizatii, in SUA majoritatea oamenilor cu studii superioare lucreza anajati la oameni care niciodata nu au facut o universitate sau nici macar nu au terminat scoala.

Asadar fratilor, concluzia e clara: scoala-i levyi variant.

PS: Lencik, super tema!

si eu am citit-o super cartea..

totusi sunt de parere k trebuie sa invatam..makar cat de cat..
pentru k insasi pu a incepe propria afacere(cum e sugerat in carte) e nevoie de o investtie..iar daca nu ai parte de ea..trebuie de la inceput sa muncesti un timp pu a aduna finantele necesare...
adriancik92
adriancik92
Generalisimus
Generalisimus

feminin
Numarul mesajelor : 450
Varsta : 31
Location : chisinau-ciocana
Data de inscriere : 22/08/2008

Sus In jos

Pentru ce ne trebuie skoala? Empty Re: Pentru ce ne trebuie skoala?

Mesaj  Shmitt Dum Noi 23, 2008 9:41 pm

Mda, plictisit deja de infantilismul pe care'l prezentatzi.

Shcoala e super importanta, motivele sunt prea multe pentru a le prezenta aici, shi pe care bineintzeles le va descoperi fiecare Wink!

Multa bafta shi spor la invatzat !

_____________________
Posted by: Absolvent CFBC

Shmitt
Junior
Junior

masculin
Numarul mesajelor : 47
Varsta : 38
Data de inscriere : 02/11/2008

Sus In jos

Pentru ce ne trebuie skoala? Empty Re: Pentru ce ne trebuie skoala?

Mesaj  Petruccio Dum Noi 23, 2008 10:11 pm

Sunt contra scolilor in genere. Sunt contra profesorilor, care nu stiu nimic despre modul de a face bani. Scoala nu te invata cum sa faci banii. Cei mai bogati oameni din lume n-au terminat scoala. Au avut cap pe umeri, si n-au facut ca ceilalti. Cel mai tare enerveaza, atunci cand un profesor iti spune: "Iata, ai sa termini universitatea cu note bune, o sa te angajezi la lucru, si, daca o sa-ti mearga si o sa depui mult efort, poate o sa ai si 10.000 lei / luna".
Ati auzit vreodata un profesor care sa va spuna: Tu n-ai sa lucrezi pentru cineva, cineva o sa lucreze pentru tine. Iar eu am sa te invat."
Personal, n-am intalnit inca nici un astfel de profesor.
Special pentru Shmitt: asa o intrebare: lucrezi sau inveti? Sau le combini pe ambele? (daca nu e secret)
Petruccio
Petruccio
VIP
VIP

masculin
Numarul mesajelor : 230
Varsta : 34
Location : Chisinau
Data de inscriere : 18/11/2008

Sus In jos

Pentru ce ne trebuie skoala? Empty Re: Pentru ce ne trebuie skoala?

Mesaj  adriancik92 Dum Noi 23, 2008 10:18 pm

Petruccio a scris:Sunt contra scolilor in genere. Sunt contra profesorilor, care nu stiu nimic despre modul de a face bani. Scoala nu te invata cum sa faci banii. Cei mai bogati oameni din lume n-au terminat scoala. Au avut cap pe umeri, si n-au facut ca ceilalti. Cel mai tare enerveaza, atunci cand un profesor iti spune: "Iata, ai sa termini universitatea cu note bune, o sa te angajezi la lucru, si, daca o sa-ti mearga si o sa depui mult efort, poate o sa ai si 10.000 lei / luna".
Ati auzit vreodata un profesor care sa va spuna: Tu n-ai sa lucrezi pentru cineva, cineva o sa lucreze pentru tine. Iar eu am sa te invat."
Personal, n-am intalnit inca nici un astfel de profesor.
Special pentru Shmitt: asa o intrebare: lucrezi sau inveti? Sau le combini pe ambele? (daca nu e secret)

reflecti fix ideile din carte..din cate vad te-a marcat mult...
dar oricum personal sunt de parere k totusi trebuie sa invatam.. nu numaidecat sa avem nuami 10.. dar oricum trebuie sa stii carte..ce folos ca o sa ai bani si o firma de succes daca cand o sa deschizi gura toti o sa se bucure de :deshteptaciunea" ta.. silent
adriancik92
adriancik92
Generalisimus
Generalisimus

feminin
Numarul mesajelor : 450
Varsta : 31
Location : chisinau-ciocana
Data de inscriere : 22/08/2008

Sus In jos

Pentru ce ne trebuie skoala? Empty Re: Pentru ce ne trebuie skoala?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum